REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Kiedy koniec rewitalizacji dworca w Chełmku? Ogłoszono nowy przetarg

  • Autor: PAP
  • 10 sty 2022 09:45
Kiedy koniec rewitalizacji dworca w Chełmku? Ogłoszono nowy przetarg
Miasto ogłosiło przetarg na dokończenie prac przy rewitalizacji dworca w Chełmku. fot. Shutterstock

Do końca 2022 roku zakończyć ma się realizowana w formule projektuj i buduj rewitalizacja dworca w Chełmku. Zainteresowani wykonawcy mają czas na złożenie ofert do 20 stycznia w przetargu na dokończenie prac.

REKLAMA

  • Do końca br. ma zakończyć się rewitalizacja dworca w Chełmku i budowa obok niego parkingu.
  • Inwestycja miała się zakończyć jesienią ub.r., ale miasto wypowiedziało wykonawcy umowę, obecnie ogłosiło przetarg na dokończenie prac.
  • Obecnie firmy mają czas na złożenie ofert do 20 stycznia.
  • Rewitalizacja realizowana jest w formule "zaprojektuj i wybuduj". Kosztować ma 1,79 mln zł.

Naczelnik magistrackiego wydziału Inwestycji i Rozwoju Rafał Zieliński w rozmowie z PAP powiedział, że po wypowiedzeniu umowy poprzedniemu wykonawcy, Chełmek ogłosił przetarg na dokończenie prac. "Jeśli on się powiedzie i znajdzie się wykonawca, który będzie chętny dokończyć rewitalizację za pieniądze, jakie będziemy w stanie zapłacić, to jeszcze w tym roku dworzec zostanie zakończony" - powiedział.

Przeczytaj także >> PKP SA podsumowuje miniony rok. Otwarto 21 nowych dworców!

Poprzedni wykonawca miał poważne opóźnienia. Rafał Zieliński oszacował, że dotychczas wykonano 30-40 proc. niezbędnych prac. "Przy takim zaawansowaniu rozwiązaliśmy umowę" - dodał.

Urzędnik wskazał, że z dokumentacji przetargowej wynika, iż nowy wykonawca będzie miał czas na zakończenie prac do końca października. "Z małopolskiego urzędu marszałkowskiego otrzymaliśmy zgodę na dokończenie projektu w tym roku, więc listopad i grudzień zostawiamy na formalności, odbiory i rozliczenie się" - powiedział Zieliński w rozmowie z PAP.

Obecnie firmy mają czas na złożenie ofert do 20 stycznia.

Rewitalizacja realizowana jest w formule "zaprojektuj i wybuduj". Kosztować ma 1,79 mln zł. Władze Chełmka pozyskały na nią 912 tys. zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

Po rewitalizacji budynku dworca Chełmek Fabryka ma poprawić się jego stan techniczny i estetyczny. Powstanie poczekalnia, toaleta oraz bufet dla podróżnych. Zagospodarowany zostanie teren wokół budynku. Powstaną 23 miejsca postojowe, w tym dwa dla osób niepełnosprawnych oraz wiata z miejscami na 15 rowerów.

W Chełmku, położonym koło Oświęcimia, mieszka niespełna 10 tys. osób. Przez miejscowość przebiega linia kolejowa 93 z Trzebini w Małopolsce do Zebrzydowic na granicy z Czechami w województwie śląskim. Kursują tędy m.in. połączenia pasażerskie z Krakowa do Oświęcimia.

"Powstały w 1856 r. budynek został przebudowany w 1946 r. i w takim kształcie przetrwał do obecnych czasów. Należy wierzyć, że zmodernizowana linia sprawi, że na chełmecką stację znów powróci życie. Oprócz funkcji podróżnych przewidziana jest kawiarnia, mamy nadzieję, że będzie to również miejsce wydarzeń kulturalnych i ekspozycja muzealna" - podał Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chełmku. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ amac/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie