×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Kiedy otwarcie Muzeum Historii Polski? Brak chętnych do wykonania ekspozycji stałej

  • Autor: PAP
  • 03 lut 2022 14:42
Kiedy otwarcie Muzeum Historii Polski? Brak chętnych do wykonania ekspozycji stałej
Muzeum Historii Polski według projektu pracowni WXCA, fot. materiały prasowe

Do przetargu na wykonawcę ekspozycji stałej Muzeum Historii Polski przez rok nie zgłosił się żaden wykonawca. Politycy KP-PSL wątpią w otwarcie placówki w 2023 roku.

REKLAMA

Otrzymaliśmy informacje, że trwający od roku przetarg na wykonawcę ekspozycji stałej w Muzeum Historii Polski skończył się niepowodzeniem; i oczywiste jest, że muzeum nie zostanie otwarte, jak zakładano w 2023 r. - podkreślili w czwartek politycy KP-PSL. Zwrócili się też do NIK-u o kontrolę doraźną w MHP.

Senator KP-PSL Kazimierz Michał Ujazdowski podkreślił w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie, że Muzeum Historii Polski to najważniejsza państwowa inwestycja w dziedzinie promocji polskiego doświadczenia historycznego. "Wszystkie rządy ostatnich lat zgadzały się, że to jest instytucja kluczowa" - powiedział Ujazdowski. 

Zaznaczył, że minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński obiecywał otwarcie tej placówki w 2018 roku na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. "Potem planowano otwarcie tej placówki w 2023 roku i cały ten plan legł w gruzach. Podstawowa obietnica PiS nie zostanie zrealizowana. Otrzymaliśmy informacje, iż trwający od roku przetarg na wykonawcę ekspozycji stałej, przetarg nadzwyczajny, w którym 18 razy zmieniano specyfikę inwestycji, zakończył się niepowodzeniem" - podkreślił senator.

Jego zdaniem, oczywiste jest, że Muzeum Historii Polski nie zostanie otwarte w 2023 roku. "Jest to klasyczny przykład sprzeczności między retoryką narodową, opowiadaniem, że jest to rząd, który najbardziej dba o tradycje narodową w historii Polski, a faktami" - powiedział senator.

Według niego, kwestia ta powinna zostać wyjaśniona na poziomie Sejmu i Senatu. "Ja sam zwróciłem się do prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia o kontrolę doraźną, bo muzeum, które miało pochłonąć 350 mln złotych wedle oficjalnych danych pochłonie blisko 1 mld, a mimo to nie jest realizowane" - mówił Ujazdowski.

W ocenie posłanki Bożeny Żelazowskiej (KP-PSL) tym tematem powinna zająć się też sejmowa komisja kultury. Posłanka zwróciła uwagę, "że nie jest to jedyna tego typu inwestycja, która jest zapowiadana, a następnie nierealizowana albo realizowana z wieloletnim opóźnieniem". "Chcę tutaj wspomnieć o budowie Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie, którego otwarcie planowano wstępnie na rok 2020, mamy rok 2022, a na miejscu budowy tego muzeum niewiele się dzieje" - powiedziała Żelazowska.

Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro podkreślił w rozmowie z PAP, że ze względu na skalę trudności tej wystawy do przetargu nie zgłosił się żaden wykonawca. "To jest największa wystawa, jaka była realizowana kiedykolwiek w polskim muzealnictwie. I wedle naszej wiedzy i wedle tych potencjalnych wykonawców, z którymi mieliśmy kontakt - ze względu na to, że do tej wystawy będą musiały być zaangażowane wszystkie, czy prawie wszystkie poważne firmy zajmujące się muzealnictwem w Polsce - to po prostu jest bardzo trudno złożyć taką ofertę" - wyjaśnił Kostro.

W związku z tym - jak dodał - zostanie zorganizowany jeszcze jeden przetarg. "Spróbujemy troszkę zmienić warunki przetargowe tak, żeby ograniczyć ryzyko ewentualnych oferentów" - podkreślił dyrektor MHP.

Odnosząc się do zarzutu, że muzeum nie zostanie otwarte w 2023 roku, Kostro powiedział: "jeśli chodzi o przyszły rok, to my ogłaszaliśmy i zapowiadaliśmy otwarcie Muzeum jeszcze bez wystawy stałej". "Prace budowlane idą nie bez trudności, ale mniej więcej w przewidywalnym tempie. W związku z tym liczymy na to, że na początku przyszłego roku będziemy odbierali już budynek" - wyjaśnił Kostro.

Dopytywany, czy tak, jak mówił senator Ujazdowski koszt budowy muzeum wyniesie nie 350 mln, tylko 1 mld dyrektor MHP powiedział, że "tego typu kwota była przewidywana przy realizacji budynku nad Trasą Łazienkowską". "I gdyby on został zrealizowany według projektu, który wygrał w 2009 roku za czasów zarządzania ministerstwem kultury i dziedzictwa narodowego przez Bogdana Zdrojewskiego, to prawdopodobnie w tej kwocie byśmy się zmieścili. Natomiast ponieważ on nie został zrealizowany wówczas i musieliśmy zmienić lokalizację, to ta realizacja będzie droższa" - zaznaczył Kostro.

"Jeśli chodzi o sam budynek to na razie jest kwota 560 mln złotych, a co do wystawy stałej, to zobaczymy, bo będziemy to wiedzieli dopiero jak rozstrzygniemy przetarg" - dodał dyrektor MHP. (PAP)

autor: Edyta Roś

ero/ pat/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie