REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Kiedy zakończenie budowy kampusu GUM? Wykonwca przesunął termin

  • Autor: PAP
  • 29 gru 2022 11:12
Kiedy zakończenie budowy kampusu GUM? Wykonwca przesunął termin
fot. Unsplash

O pół roku opóźni się zakończenie budowy kampusu laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar w Kielcach. O przesunięcie terminu wnioskował wykonawca. Prośba została zaakceptowana, podpisaliśmy stosowany aneks do umowy – poinformował dyrektor generalny GUM Piotr Ziółkowski.

REKLAMA

  • Kampus Głównego Urzędu Miar powstaje przy ulicy Wrzosowej w Kielcach.
  • O pół roku opóźni się zakończenie budowy kampusu laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar w Kielcach.
  • O przesunięcie terminu wnioskował wykonawca.
  • Jednocześnie trwają ustalenia odnośnie do waloryzacji kontraktu.

W środę doszło do spotkania przedstawicieli GUM i firmy Anna-Bud, będącej generalnym wykonawcą kampusu. Strony porozumiały się odnośnie do przesunięcia terminu zakończenia prac budowlanych.

"Generalny wykonawca już w połowie roku zgłosił się do nas z prośbą o przesunięcie terminu zakończenia budowy ze względu na aktualną sytuację na rynku budowlanym oraz przerwane łańcuchy dostaw spowodowane nadzwyczajną sytuacją, czyli konfliktem zbrojnym na Ukrainie. Po analizach wniosku zdecydowano o przesunięciu terminu z końca kwietnia na koniec października przyszłego roku. W środę podpisaliśmy stosowny aneks do umowy" - powiedział PAP Piotr Ziółkowski, dyrektor generalny GUM.

Jednocześnie trwają ustalenia odnośnie do waloryzacji kontraktu. Pierwotnie wartość umowy wynosiła nieco ponad 100 mln zł. "Kwestia roszczenia finansowego procedowana jest na drodze sądowej. Główny Urząd Miar jest reprezentowany przez Prokuratorię Generalną Rzeczpospolitej Polskiej, która odpowiada za sprawy majątkowe w imieniu Skarbu Państwa. Mamy zapewnienie generalnego wykonawcy, że sam proces związany z waloryzacją kontraktu, nie będzie miał wpływu na przebieg budowy" - dodał Ziółkowski.

Obecnie wykonawcę czekają przede wszystkim prace wewnątrz powstałych budynków. "To będą skomplikowane prace instalacyjne związane z przygotowaniem w laboratoriach m.in. klatek Faradaya, czy pomieszczeń czystych tzw. clean room. Wierzymy, że te prace będą przebiegały bez zakłóceń, żadne inne okoliczności się nie pojawią i będziemy mogli cieszyć się z zakończenia budowy w październiku przyszłego roku" - zaznaczył dyrektor.

Kampus Głównego Urzędu Miar powstaje przy ulicy Wrzosowej w Kielcach. Prace budowlane rozpoczęły się na początku ubiegłego roku. W ramach pierwszego etapu powstanie sześć laboratoriów - akustyki i drgań, czasu i częstotliwości oraz laboratoria długości, masy, termometrii i metrologii interdyscyplinarnej. Planowane jest także wykonanie budynków warsztatów oraz magazynu materiałów łatwopalnych. Laboratoria zostaną wyposażone w nowoczesny sprzęt badawczy m.in. fontannę cezową, która służyć będzie do wspierania systemu dystrybucji czasu w Polsce dla sektorów gospodarki wymagających precyzyjnie, nieprzerwanie, wiarygodnie i niezawodnie odmierzanego czasu (z dokładnością przynajmniej do milisekund), tj. dla: energetyki, telekomunikacji, teleinformatyki, systemów IT, bankowości i finansów.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie