×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Kiedyś kino milicyjne, dziś biura i restauracja. Rusza rewitalizacja łódzkiej willi

  • Autor: UM Łódź
  • 19 maj 2022 09:47
Kiedyś kino milicyjne, dziś biura i restauracja. Rusza rewitalizacja łódzkiej willi
Kiedyś kino milicyjne, dziś biura i restauracja. Rusza rewitalizacja łódzkiej willi, fot. UMŁ

Wystartowała rewitalizacja zabytkowej willi przy ul. Sienkiewicza 26 w Łodzi. Dawna willa Maurycego Frankela zostanie wyremontowana i przystosowana do nowej funkcji usługowej. Z zewnątrz przywrócony zostanie jednolity wygląd z zachowaniem charakteru XIX-wiecznej willi.

REKLAMA

– Przed nami kolejna ważna inwestycja. Dawna willa należąca do Maurycego Frankela zostanie wyremontowana i przystosowana do nowych funkcji. Pierwsze piętro będą zajmować biura, na parterze znajdzie się lokal usługowy z możliwością stworzenia w nim restauracji lub kawiarni. Budynek wielokrotnie był przebudowywany i pełnił rozmaite funkcje. Jego charakterystyczny kształt nie uległ zmianie. Po odnowie przywrócimy mu dawny blask i będzie jednym z ładniejszych w tej części miasta – zapowiada Adam Pustelnik, pierwszy wiceprezydent Łodzi

– Ekipa budowlana jest na miejscu. Zabezpieczyliśmy plac budowy i zaczynamy niezbędne rozbiórki oraz prace wyburzeniowe. Założono podliczniki prądu i wody, trwają roboty organizacyjne. Ponadto, skuwane są tynki i rozbierane sufity podwieszane – dodaje Mariusz Kociołek, przedstawiciel wykonawcy.

Dawna willa Maurycego Frankela zostanie wyremontowana i przystosowana do nowej funkcji usługowej. Budynek odzyska dawny blask. Z zewnątrz przywrócony zostanie jednolity wygląd z zachowaniem charakteru XIX-wiecznej willi. 

Bryła budynku nie zmieni się, natomiast wewnętrzny układ pomieszczeń będzie przebudowany. Pierwsze piętro będą zajmować biura. W budynku powstaną cztery lokale biurowe oraz lokal usługowy z możliwością wprowadzenia funkcji gastronomicznej na parterze.

Wykonawca remontu - Michał Szymczyk Zakład Ogólnobudowlany, wartość finansowa prac - 6 247 000,00 zł.

Historia willi przy ul. Sienkiewicza 26

Pierwszym właścicielem budynku przy ulicy Sienkiewicza 26 (dawniej Dzika, później Mikołajewska) był Maurycy (Moryc) Fränkel (Frenkel). Urodził się w 1844 r., najprawdopodobniej w Ostrowie Wielkopolskim. Fränkel był jednym z najbardziej znaczących przedstawicieli żydowskiej burżuazji Łodzi przełomu XIX i XX wieku. Wspierał finansowo w latach 1881-1887 budowę łódzkiej synagogi „postępowej” przy ul. Spacerowej, a następnie został zastępcą członka Komitetu Synagogi. Moryc Fränkel był również prezesem zarządu otwartej w 1901 r. szkoły „Talmud-Tora”, którą wspierał finansowo.

Willa przy ulicy Sienkiewicza została wzniesiona przez Moryca Fränkela na działce zakupionej w 1882 r. wraz z zabudowaniami magazynowymi usytuowanymi w głębi posesji.

Zachowana archiwalna kopia projektu budynku podpisana jest przez architekta Miejskiego Hilarego Majewskiego. Po śmierci Fränkela, willa została własnością wdowy, Róży vel Rozalii Fränkel. Na posesji znajdowała się wówczas fabryka wyrobów wełnianych. Od 1923 r. współwłaścicielem było małżeństwo Natan vel Lachman i Helena Sztiller, które użytkowało zabudowania gospodarcze w głębi podwórka. Po śmierci Róży Fränkel w 1925 r. i długim procesie spadkowym, posesję przejęła rodzina Sztillerów. W 1937 r. została sprzedana Stowarzyszeniu Kupców miasta Łodzi. W okresie okupacji niemieckiej przejęta przez władze hitlerowskie, a po 1945 r. przez władze komunistyczne i przekazana w użytkowanie Milicji Obywatelskiej, w 1989 Policji Państwowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie