REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Kielce zaopiekują się zabytkami

  • Autor: PAP
  • 17 sty 2018 14:06
Kielce zaopiekują się zabytkami
Bryła dworca autobusowego w Kielcach, fot. flickr

Zabezpieczenie zabytkowych obiektów poprzez m.in. dofinansowanie ich remontu ze strony miasta – to główne założenie przyjętego w środę przez miejskich radnych "Gminnego programu opieki nad zabytkami Miasta Kielce na lata 2018-2021".

REKLAMA

"Opracowanie programu podyktowane było chęcią uporządkowania polityki w zakresie ochrony zabytków i zarządzania dziedzictwem kulturowym na terenie miasta" - argumentował podczas sesji wicedyrektor Wydziału Kultury, Sportu i Promocji Miasta w kieleckim ratuszu Karol Gadowski.

W stolicy województwa świętokrzyskiego od wielu lat toczyły się rozmowy na temat powołania specjalnej instytucji, która zajęłaby się opieką zabytkowych obiektów w mieście. "Tego typu jednostka miałaby możliwość interweniowania wobec właścicieli, jeśli chodzi o degradujące się obiekty" - wyjaśnił PAP członek komisji Edukacji i Kultury Rady Miasta Kielce radny Jarosław Machnicki.

Uchwała, oprócz potrzeby powołania miejskiego konserwatora zabytków, uwzględnia w trybie określonym odrębnymi przepisami dotację ze strony miasta na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru lub znajdującym się w gminnej ewidencji.

"W takim przypadku celem takiej dotacji jest wspieranie i uzupełnianie działań właścicieli lub zarządców zabytków w zakresie ochrony i konserwacji wartościowych elementów substancji zabytkowej, tworzących ramy przestrzeni publicznej, mających istotne znaczenie w kreowaniu wizerunku miasta oraz renowacji wystroju i wyposażenia zabytkowych obiektów" - czytamy w uchwale.

W przyjętym programie planuje się, że Miasto Kielce w latach 2018-2021 dofinansuje 14 zadań, m.in. adaptację budynków w zespole powięziennym na siedzibę Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" (ponad 24 mln zł), przebudowę skweru im. Ireny Sendlerowej i nadanie mu nowych funkcji społeczno-integracyjnych (ponad 5,8 mln zł) oraz poprawę estetyki przestrzeni publicznej poprzez zmianę sposobu zagospodarowania obszaru w rejonie ul. Bodzentyńskiej i pl. św. Wojciecha (ponad 1,6 mln zł).

W uchwale podkreślono, że w kolejnych edycjach budżetu obywatelskiego warto rozważyć wprowadzenie odrębnej puli środków przeznaczonych na projekty związane z odtworzeniem lub podkreśleniem wartości zabytkowych obiektów ujętych w gminnej ewidencji zabytków Kielc.

W uzasadnieniu uchwały zwrócono uwagę, że "program m.in. poprzez działania edukacyjne, w tym planowaną współpracę środowisk samorządowych i konserwatorskich, będzie budzić w lokalnej społeczności świadomość wspólnoty kulturowej, roli oraz znaczenia lokalnych wartości, a także świadomość konieczności zachowania dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń".

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie