REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Kielce zmierzają w stronę ekologii

  • Autor: PAP
  • 10 kwi 2018 13:41
Kielce zmierzają w stronę ekologii
Bryła dworca autobusowego w Kielcach, fot. flickr

30 elektronicznych tablic stacjonarnych, które umieszczone zostaną na wybranych przystankach autobusowych, kupiło za ponad 1,5 mln zł miasto Kielce. O lokalizacji danych tablic zadecydowali mieszkańcy i pasażerowie korzystający z komunikacji miejskiej.

REKLAMA

W ramach tego zadania łącznie w mieście pojawi się kilkadziesiąt nowych tablic siedmio i dziesięciowierszowych umożliwiających przekazywanie nie tylko informacji dotyczących odjazdów autobusów, ale też dodatkowych wiadomości, w tym np. o planowanych zmianach rozkładów jazdy, objazdach czy o przekroczeniach norm powietrza - poinformował Grzegorz Witkowski z Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach.

Tablice wyposażone zostaną w system głosowy, umożliwiający korzystanie z informacji zamieszczonych na ekranach tablic przez osoby niewidome. Uruchomienie informacji głosowej odbywać się będzie za pomocą pilotów lub po wciśnięciu przycisku znajdującego się na słupie, na którym zamontowana będzie tablica. Polski Związek Niewidomych przekaże 200 pilotów osobom niewidomym.

Wszystkie tablice wykonane będą z zastosowaniem jasno świecących diod LED w obudowie hermetycznej, mającej na celu zabezpieczenie elektroniki przed bezpośrednim działaniem czynników atmosferycznych.

Obecnie na kieleckich przystankach działa 60 tablic świetlnych. "Montaż kolejnych tablic powinien potrwać do końca kwietnia i od maja powinniśmy je użytkować" - przekazał Witkowski. Jak dodał, zakup i instalacja 30 nowych tablic kosztowała ok. 1,6 mln zł.

Przedsięwzięcie jest częścią projektu "Rozwój infrastruktury transportu publicznego w Kielcach", realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia na lata 2014-2020. Jego wartość to ponad 104 mln zł, a dofinansowanie z Unii Europejskiej wynosi 85 proc. kosztów kwalifikowalnych.

Inne zadania realizowane w ramach projektu to: przebudowa ulicy Cmentarnej, zakup 25 autobusów hybrydowych oraz przebudowa ulicy Wapiennikowej, której koszt wyniesie ponad 28 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie