Kino Kijów i hotel Cracovia - prestiżowe inwestycje Krakowa lat 60. XX wiekuPropertydesign.pl - 29-09-2016 16:46


Kino Kijów i hotel Cracovia zaprojektowane przez Witolda Cęckiewicza były jednymi z najbardziej prestiżowych inwestycji w Krakowie pierwszej połowy lat 60. XX wieku.

Stając u zbiegu Alei Trzech Wieszczów i Błoń, naprzeciwko gmachu Muzeum Narodowego, zajęły też jedną z najbardziej eksponowanych przestrzeni w mieście. O ile kino Kijów przetrwało napór multipleksów, o tyle hotel Cracovia od 2011 roku nie pełni już swojej funkcji. O tym i innych krakowskich dziełach Witolda Cęckiewicza będzie można porozmawiać podczas spotkań zorganizowanych przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, które pragnie zaprosić najbardziej doświadczoną generację mieszkańców do wspólnego zastanowienia się nad zjawiskami i osobami, które wpłynęły na nasze dziedzictwo ostatnich 70 lat. Spróbujemy pokazać, jak wiele okres ten pozostawił nam w spadku. Uczestnicy będą mogli spotkać się z twórcami, ekspertami i strażnikami pamięci. Ich opowieść będzie wyjściem do rozmowy o wspomnieniach, doświadczeniach i opiniach dotyczących najnowszych dziejów miasta.

Pierwszy cykl spotkań poświęcony zostanie materialnym pamiątkom, które nawet jeśli nie zawsze przetrwały do naszych czasów, to trwale wpisały się w świadomość krakowian. Zastanowimy się nad urbanistyką i architekturą, które odcisnęły piętno na mieście, piętno oceniane bardzo różnorodnie…

Spotkania odbywają się 5 października br. o godz. 17.00, w Pałacu Krzysztofory w sali Baltazara Fontany (spotkanie 6 listopada odbędzie się w sali audytoryjnej Kupferhaus). Muzeum zaprasza 5 października – Hotel i Kino przy Błoniach – na spotkanie z prof. Witoldem Cęckiewiczem.