REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Kładka dla pieszych nad Zakopianką w Głogoczowie już gotowa

  • Autor: PAP
  • 21 gru 2017 12:37
fot. shutterstock

Kładkę dla pieszych, przebiegającą nad najbardziej zatłoczonym odcinkiem dwupasmowej Zakopianki w Głogoczowie k. Krakowa, oddano do użytku. To druga taka konstrukcja w tej miejscowości. Powstały one w ramach Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych.

REKLAMA

Jak poinformował minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, kładka dla pieszych w Głogoczowie jest ostatnią tego typu przeprawą z zaplanowanych do realizacji na odcinku Zakopianki od Krakowa do Myślenic. W sumie na tej trasie powstało od 2009 roku sześć kładek w: Mogilanach, Jaworniku (2), Gaju i Głogoczowie (2).

"Dziś Zakopianka staje się bezpieczniejsza zarówno dla osób podróżujących nią samochodami, jak i pieszych, którzy ją przekraczają" - zaznaczył Adamczyk.

Oddana w czwartek druga kładka dla pieszych w Głogoczowie ma konstrukcję wantową. Całkowita długość obiektu wynosi ponad 57 m, a szerokość użytkowa pomostu 4,5 m. Na kładkę prowadzą schody, zainstalowane są także windy. Kładka posadowiona jest na palach wierconych, ze względu na występujące w miejscu jej lokalizacji warunki gruntowe.

Powstały także: dojścia do tego obiektu wraz z poboczami, odwodnienia, kanalizacja deszczowa, umocnienia skarp, bariery ochronne, sieć elektroenergetyczna, oświetlenie, zasilanie wind, instalacja monitoringu i ogrzewania. Koszt realizacji zadania wyniósł blisko 6,5 mln zł.

Jak poinformował krakowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, idea kładek nad drogą krajową nr 7, czyli popularną "zakopianką", powstała w roku 2008 r. Zabiegali o nie mieszkańcy i samorządy, aby zapewnić bezpieczne przejście przez ruchliwą trasę dla osób mieszkających w gęsto zaludnionej okolicy.

Według Generalnego Pomiaru Ruchu z 2015 r. drogą krajową nr 7 od Głogoczowa do Myślenic poruszało się średnio ponad 30 tys. pojazdów na dobę, co stanowiło wzrost o 3 tys. pojazdów na dobę w porównaniu z 2010 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie