REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Klasztor cystersów w Bierzwniku odzyska dawny blask

  • Autor: PAP
  • 18 sty 2018 11:19
fot. pixabay.com

Środki unijne pomogą w renowacji klasztoru cystersów w Bierzwniku. Remont zabudowań klasztornych pochłonie blisko 1 mln zł i ma zakończyć się w październiku br.

REKLAMA

Umowę na dofinansowanie remontu klasztoru cysterskiego w Bierzwniku środkami z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego podpisano w środę - poinformowały służby prasowe zachodniopomorskiego marszałka. Koszt inwestycji to prawie 1 mln zł, z czego dofinansowanie środkami unijnymi to ponad 820 tys. zł.

W dawnym opactwie, nad którym czuwa obecnie parafia rzymskokatolicka pw. Matki Boskiej Szkaplerznej zaplanowano m.in. naprawę dachu w skrzydle południowym i wschodnim oraz konserwację ścian szczytowych. Prace restauracyjne powinny zakończyć się w październiku br.

Powstanie klasztoru wiąże się z ekspansją Marchii Brandenburskiej na tereny pomorskie i wielkopolskie. Margrabiowie zdobywając nowe tereny, likwidowali istniejące tam instytucje kościelne, zakładając w ich miejsce nowe, uzależnione od nich - wynika z informacji elektronicznej Encyklopedii Pomorza Zachodniego.

Akt fundacyjny konwentu został wystawiony 17 września 1286 r. przez margrabiów Ottona ze Strzałą, Konrada i Jana VI.

W pierwszych latach istnienia opactwa mnisi czerpali zyski głównie z prowadzonej przez siebie kolonizacji na prawie niemieckim. W późniejszych latach otrzymywali także liczne nadania od okolicznego rycerstwa. W XV w. - w czasie, gdy Nowa Marchia była częścią państwa krzyżackiego - konwent znalazł się w trudnej sytuacji przez wojnę polsko-krzyżacką. Dobra bierzwnickie były wówczas plądrowane przez wojska polsko-czeskie. Kres klasztoru nadszedł wraz z Reformacją w latach trzydziestych XVI w. Z dóbr bierzwnickich cystersów utworzono wówczas domenę elektoralną.

Porozumienie obejmujące dofinansowanie rewitalizacji klasztoru w Bierzwniku jest kolejnym, obejmującym pomoc zabytkom. Wsparcie w wysokości ponad 40 mln zł pozwoli na renowację 22 zabytków na Pomorzu Zachodnim. Pomoc zachodniopomorskiego urzędu marszałkowskiego otrzymało łącznie 11 parafii, 8 gmin i 1 stowarzyszenie. Do kościołów trafi ponad 24 mln zł, zaś do zachodniopomorskich samorządów bądź organizacji pozarządowych blisko 18 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie