×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Klub Gaja uczula na kwestię ochrony wody. Ekolodzy wejdą do Wisły

  • Autor: PAP
  • 04 lip 2022 13:17
Klub Gaja uczula na kwestię ochrony wody. Ekolodzy wejdą do Wisły
Klub Gaja uczula na kwestię ochrony wody. Ekolodzy wejdą do Wisły, fot. unsplash

- W niedzielę o tej samej godzinie wejdziemy do rzek, strumyków, jezior i mórz w intencji ochrony polskich rzek, zagrożonych regulacją i betonowaniem. Akcja Big Jump w naszym kraju to wydarzenie otwarte, społeczne i ekologiczne - poinformowali ekolodzy z Klubu Gaja.

REKLAMA

- Jak ważna jest woda dla ludzi i przyrody przekonywać nikogo nie trzeba. Trzeba natomiast przypominać, że przyszłość rzek i Morza Bałtyckiego jest także w naszych rękach. Od postawy konsumenckiej, ekologicznej i politycznej zależy, czy fundusze rządowe i samorządowe przeznaczone zostaną na betonowanie rzek, czy ich renaturalizację. Nie możemy zostawiać tak ważnych dla przyszłości decyzji tylko w rękach polityków i technokratów walczących o fundusze i wpływy - powiedział w poniedziałek Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja i koordynator akcji Big Jump w Polsce.

Jak dodał, "symboliczne wejście do wody w intencji ochrony polskich rzek, które zagrożone są regulacją i betonowaniem, może wykonać każdy, niezależnie gdzie się znajduje; nad rzeką, jeziorem czy Bałtykiem, a nawet w domu z miską wody". "Big Jump to akcja społeczna, która może przybierać bardzo różnorodne formy - pikniku, spływu kajakowego, happeningu czy rodzinnej wycieczki nad wodę" - powiedział Bożek.

Zdaniem Jacka Engela z Koalicji Ratujmy Rzeki, obecny rok jest szczególny dla polskich rzek. - Za chwilę rząd przyjmie plany gospodarowania wodami w dorzeczach Odry i Wisły. Co szczególnie niepokoi Koalicję, to zaplanowane na wielką skalę regulacje rzek i dziesiątki nowych zbiorników. Zamiana rzek w kanały nie tylko szkodzi przyrodzie, ale przede wszystkim ludziom, bo pogłębia suszę i zwiększa zagrożenie powodziowe. Zamiast lać beton do rzek Wody Polskie powinny inwestować w naturalną retencję, która jest trwalsza i odporna na zmiany klimatu - uważa Engel.

Lider Klubu Gaja Jacek Bożek poinformował, że w tym roku akcja Big Jump odbędzie się w najbliższą niedzielę o godzinie 15. - Jest to wydarzenie otwarte, społeczne i ekologiczne. Zależy nam na budowaniu więzi z przyrodą, by zachęcać ludzi do działania na rzecz jej ochrony. Pływamy, brodzimy i manifestujemy poparcie dla czystych i naturalnych rzek potrzebnych ludziom i przyrodzie. W Warszawie spotkamy się na plaży nad Wisłą, na wysokości Płyty Desantu. W Krakowie wejdziemy do Wisły przy stopniu Przewóz, żeby pokazać, jak infrastruktura żeglugowa pozbawia nas wody - powiedział.

Akcja odbędzie się w całej Europie. "W każdym z krajów intencja akcji jest inna" - zaznaczył Bożek.

W Polsce akcję Big Jump organizuje i koordynuje Klub Gaja przy współpracy z pomysłodawcą - European Rivers Network, a także partnerami - Koalicją Ratujmy Rzeki, WWF Polska, Kolektywem Siostry Rzeki i Koalicją Czas na Odrę.

Klub Gaja powstał na przełomie lat 80. i 90. Jego członkowie angażują się m.in. w obronę praw zwierząt. Realizują też programy i kampanie, które pogłębiają zrozumienie pozycji człowieka w ekosystemie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie