REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Klub RKS Marymont będzie remontowany

  • Autor: PAP
  • 24 sie 2021 10:49
Klub RKS Marymont będzie remontowany
Obiekty znajdujące się na terenie Robotniczego Klubu Sportowego Marymont przy ul. Potockiej 1 będą remontowane - poinformowało biuro stołecznego konserwatora zabytków, fot. shutterstock

Obiekty znajdujące się na terenie Robotniczego Klubu Sportowego Marymont przy ul. Potockiej 1 będą remontowane - poinformowało biuro stołecznego konserwatora zabytków.

REKLAMA

Rada Miasta przyznała dzielnicy Żoliborz pieniądze na remont tego kultowego, sportowego obiektu. Wszelkie prace będą odbywać się będą według wytycznych stołecznego konserwatora. Koncentrować się będą na konserwacji, modernizacji i ewentualnej odbudowie obiektów. Miejscy radni przyznali środki finansowe na opracowanie koncepcji projektowej, a sam projekt będzie uzgodniony z mazowieckim wojewódzkim konserwatorem zabytków.

Robotniczy Klub Marymont Warszawa jest jednym z najstarszych stołecznych klubów sportowych. Największym osiągnięciem piłkarzy Marymontu były występy w II lidze w latach 1955-1956. Klub jest złotym medalistą drużynowych mistrzostw Polski w łyżwiarstwie szybkim mężczyzn z 1978 r., a także mistrzostw Polski w łucznictwie z 1982, które odbyły się w Prudniku. w tej chwili ćwiczy tu złota medalistka boksu Ewa Brodnicka oraz funkcjonuje jedyny na Mazowszu profesjonalny tor łuczniczy.

Kompleks sportowy klubu został zbudowany w latach 1950-1952 w duchu przedwojennego modernizmu, według projektu architektów Stanisława Barylskiego i Macieja Kozłowskiego. W skład kompleksu wchodził stadion centralny na 10 tysięcy miejsc z trybunami (w tym jednej zadaszonej), mały stadion z trzech stron otoczonych trybunami wzniesionymi w tej samej technologii co trybuny główne, boiska ćwiczebne, korty tenisowe, boiska koszykówki, boiska siatkówki, pawilon sportowy, place gimnastyczne oraz wydzielony sektor dziecięcy.

Od 2016 r. trzy obiekty: budynek sportowy, zadaszenie trybun oraz trybuny zostały ujęte w gminnej ewidencji zabytków. Dwa lata później, w 2018 r. stołeczny konserwator stwierdził, "że historyczny kompleks sportowy powinien zostać poddany rewaloryzacji. Prace w pierwszej kolejności powinny dotyczyć trybuny zachodniej wraz z jej zadaszeniem, pozostałości trybuny wschodniej oraz budynku magazynowego przy stadionie, które od lat nie były odnawiane. Celem remontu jest przywrócenie do życia całego kompleksu sportowego".

Konserwator baczną uwagę zwrócił przede wszystkim na charakterystyczne zadaszenie trybun, żelbetowe balustrady, posadzki trybun wykonane z lastriko oraz detal na podstopniach schodów trybun. Jak zaznaczył konserwator "wszystkie te elementy mają być zachowane, a ubytki powinny zostać odtworzone na wzór historycznych elementów". Wstępnie dopuszczona została rozbiórka trybuny północnej i południowej, rozważana też jest likwidacja nasypu ziemnego, na którym znajdują się pozostałości tych trybun. Według konserwatora "nie nadaje się ona do remontu i zagraża bezpieczeństwu. Obrys toru oraz jego przekrój pozostanie nadal czytelny".

W 2019 r. stołeczny konserwator zlecił wykonanie ekspertyzy technicznej historycznych obiektów, której wyniki i zaangażowanie konserwatora sprawiło, że miejscy radni przyznali pieniądze na remont obiektu. Na ten cele Żoliborz otrzymał 263 tysięcy złotych. W tym roku, w drodze przetargu wybrano już wykonawcę koncepcji projektu. Ma być gotowa w drugiej połowie tego roku.

Całkowity koszt modernizacji kompleksu sportowego wyniesie 1,9 mln zł. Pieniądze zarezerwowane zostały w budżecie na lata 2022-2023. Prace będą realizowane według wytycznych Stołecznego Konserwatora Zabytków, a następnie projekt będzie musiał uzyskać uzgodnienie od Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie