REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Kolejna atrakcja turystyczna w Poznaniu? Miejska Pracownia Urbanistyczna ma ciekawą propozycję

  • Autor: UM Poznań
  • 02 lis 2018 14:24
Kolejna atrakcja turystyczna w Poznaniu? Miejska Pracownia Urbanistyczna ma ciekawą propozycję
fot. UM Poznań

W Poznaniu działa już szlak Królewsko-Cesarski. Miejska Pracownia Urbanistyczna proponuje, aby w ramach wizji zagospodarowania Wolnych Torów pojawiła się kolejna atrakcja turystyczna - Szlak Pozytywistyczny.

REKLAMA

Nowa trasa turystyczna nawiązuje do motywu pracy organicznej. Pozwoli wyeksponować miejsca związane z rozwojem przemysłowym XIX-wiecznego Poznania. Szlak prowadzić będzie przez historyczne dzielnice miasta. Na jego trasie pojawiają się głównie obiekty poprzemysłowe, takie jak: Modena, dawna zajezdnia MPK, Stary Browar, Gazownia, Rzeźnia czy Elektrociepłownia Garbary.Przebieg szlaku ma także wzmocnić rangę rynków: Jeżyckiego, Łazarskiego, Wildeckiego i Bernardyńskiego oraz ożywić ulice: Kraszewskiego, Głogowską, Górna Wilda i Garbary - podaje oficjalny portal miejski Poznania.

Długość nowego traktu wynosi około 8 kilometrów. Trasę można przejść pieszo lub skorzystać z dwóch kółek, np. z Poznańskiego Roweru Miejskiego, którego kilka stacji znajduje się w pobliżu.

Aby móc w pełni zrealizować planowaną trasę, zachowując jej ciągłość, niezbędna jest realizacja zielonej kładki nad torami kolejowymi, łączącej Wildę i Łazarz. Takie rozwiązanie zaproponowane zostało w projekcie nowej dzielnicy Wolne Tory.

Kolejną atrakcją na trasie Szlaku Pozytywistycznego mogłaby stać się m.in. dawna hala napraw parowozów o konstrukcji nitowej, która znajduje się na terenie Wolnych Torów. Podczas procesu projektowego, jednym z pomysłów na zaadaptowanie tego budynku pod nową funkcję było stworzenie w jej wnętrzu muzeum nauki i techniki NIT.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie