×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Kolejna dotacja dla odbudowy zamku w Melsztynie

  • Autor: PAP
  • 18 mar 2022 12:34
Kolejna dotacja dla odbudowy zamku w Melsztynie
Kolejna dotacja na dalsze prace przy zamku w Melsztynie, fot. Shutterstock

Zamek Spycymirów w Melsztynie otrzymał kolejną dotację na prace związane z odbudową.

REKLAMA

  • Gmina Zakliczyn, która prowadzi prace związane z częściową odbudową zamku w Melsztynie otrzymała 100 tys. zł dotacji od województwa małopolskiego na pierwszy etap budowy przypory wieży tego obiektu.
  • Łączna wartość wykonanych przez gminę Zakliczyn od 2018 roku prac przy wieży zamku w Melsztynie wyniosła blisko 1,7 mln zł.
  • Samorząd liczy też na kolejne środki z MKiDN.

Pod koniec października ub.r. zakończył się czwarty etap prac budowlano-konserwatorskich przy zamkowej wieży - mur budowli został podniesiony do wysokości 11,6 m. Umożliwiło to udostępnienie dla turystów kolejnego poziomu tego historycznego obiektu, z pięknym widokiem na dolinę Dunajca, Pogórze i Beskid Sądecki.

Łączna wartość wykonanych przez gminę Zakliczyn od 2018 roku prac przy wieży zamku w Melsztynie wyniosła blisko 1,7 mln zł, w tym z dotacji ministerialnej w ramach programu "Ochrona zabytków" - niemal 1,2 mln zł.

Jak przekazał w piątek burmistrz Zakliczyna Dawid Chrobak, gmina otrzymała właśnie 100 tys. zł od samorządu województwa małopolskiego na wzniesienie przypory wieży zamku. Będzie to element konstrukcyjny budowli o wysokości 16 m. Przypora będzie miała trzy kondygnacje z klatką schodową a na szczycie znajdzie się otwarty taras widokowy zakończony attyką.

"Dzięki dotacji z województwa, która wynosi 60 procent planowanych na ten rok prac, zrealizujemy pierwszy etap budowy przypory. Według kosztorysu całe przedsięwzięcie kosztować ma około 400 tys. zł" - ocenił burmistrz.

Według niego wkrótce spodziewana jest decyzja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotycząca kolejnego wniosku o dofinansowanie dalszych prac związanych z odbudową wieży melsztyńskiego zamku.

Według planów do zrobienia zostały jeszcze dwie kondygnacje i dach wieży, która będzie ostatecznie liczyć 25 metrów wysokości. Pomiędzy szczytem ścian wieży zamku a dachem przewidziana jest przestrzeń widokowa dla odwiedzających to miejsce mieszkańców i turystów.

Średniowieczny zamek Spycymirów w Melsztynie był ongiś największym zamkiem w dolinie Dunajca i Popradu. Nazwa zamku jak i samej miejscowości pochodzi prawdopodobnie od położonych u jego stóp młynów (niem. Mellstein - kamień młyński). Ze szczytu wzgórza zamkowego rozpościera się panorama na całą dolinę zakliczyńską.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie