REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Kolejna jeżycka kamienica odzyskała dawny blask

  • Autor: www.poznan.pl
  • 29 lip 2021 13:36
Kolejna jeżycka kamienica odzyskała dawny blask
Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu zakończył remont zabytkowego budynku przy ulicy Jeżyckiej, fot. www.poznan.pl

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu zakończył remont zabytkowego budynku przy ulicy Jeżyckiej. Dzięki modernizacji zmienił się nie tylko wygląd kamienicy. Stare, nieekologiczne piece kaflowe wymieniono na nowe grzejniki z podłączeniem do centralnego ogrzewania.

REKLAMA

Już teraz poznaniacy mogą zobaczyć spektakularne efekty remontu, który rozpoczął się w maju 2020 roku. Kompleksowa modernizacja objęła częściową wymianę i wzmocnienie drewnianej konstrukcji budynku. Zmieniono i ocieplono pokrycie dachowe. W kamienicy zamontowano drewniane okna i odwzorowano ich historyczny wygląd. 

Zainstalowano również nowe drzwi zewnętrzne i wewnętrzne. ZKZL zadbał też o wykończenie samych mieszkań. Ściany i sufity zostały odmalowane, na podłodze i w pokojach zamontowano panele, a w łazienkach płytki. We wszystkich mieszkaniach zainstalowano ubikację, umywalkę, kabinę natryskową. Na najemców czekają również zlewozmywaki i kuchenki elektryczne. 

W trakcie modernizacji nie zapomniano o częściach wspólnych, czyli klatce schodowej i piwnicach, które również zostały wyremontowane. ZKZL zagospodarował także teren sąsiadujący z nieruchomością. Wyremontowano pomieszczenia gospodarcze, ułożono kostkę brukową przed wejściem do budynku i klatek. Wydzielone zostało miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnością. Całość inwestycji dopełnia założenie trawników, nasadzenia roślin i montaż wiaty śmietnikowej.

W ramach remontu zostało zlikwidowanych 12 pieców kaflowych. W miejsce starych kopciuchów wykonano węzeł cieplny wraz z podłączeniem do sieci miejskiej. Dzięki temu zabiegowi lokatorzy zyskali nowe grzejniki oraz centralne ogrzewanie w mieszkaniach. Dodatkowo spółka wymieniła instalacje wodno-kanalizacyjne, elektryczne i teletechniczne.

Budynek przy ulicy Jeżyckiej został zbudowany w stylu szachulcowym pod koniec XIX wieku. Kamienica liczy trzy kondygnacje z poddaszem i została wykonana w konstrukcji fachwerkowej tzw. muru pruskiego. To rodzaj konstrukcji szkieletowej z drewna wypełnionej, w tym przypadku, murem z cegły. 

Kamienica była modernizowana zgodnie z zaleceniami Miejskiego Konserwatora Zabytków. Koszt inwestycji wyniósł 4,5 miliona złotych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie