REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Kolejna łódzka kamienica poddana rewitalizacji

  • Autor: UM Łódź
  • 05 maj 2021 10:01
Kolejna łódzka kamienica poddana rewitalizacji
Kolejna łódzka kamienica poddana rewitalizacji, fot. UMŁ

W łódzkiej kamienicy przy ul. Kilińskiego 36 powstaną komfortowe mieszkania, lokale dla przedsiębiorców oraz Centrum Interwencji Kryzysowej.

REKLAMA

– W 2021 roku miasto przeznaczy miliard złotych na inwestycje. Rewitalizacja jest jedną z dziedzin, której tempa, mimo niesprzyjających okoliczności, nie zwalniamy. Mimo pandemii, zapaści wielu dziedzin gospodarki i chyba najtrudniejszej sytuacji w historii, w jakiej znalazły się samorządy, nie zwalniamy tempa inwestycji. Bo inwestycje zwiększają nasz lokalny budżet, zwiększają koniunkturę, napędzają życie w mieście i lokalną gospodarkę. Nie ma dobrze funkcjonującego nowoczesnego miasta bez dobrze wyglądającego centrum. Głównym narzędziem do osiągnięci tego celu jest właśnie rewitalizacja. Już niebawem zostanie podpisana umowa z wykonawcą na kompleksowy remont kamienicy przy ul. Kilińskiego 36 w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Powstanie tutaj 29 komfortowych mieszkań komunalnych, w tym mieszkania dla osób z niepełnosprawnościami oraz mieszkania chronione dla osób wychodzących z pieczy zastępczej. Powstanie tutaj również 5 lokali dla przedsiębiorców. Zagospodarujemy i zmodernizujemy również podwórko. Pojawi się zieleń oraz plac zabaw dla dzieci z bezpieczną nawierzchnią. Będzie to kompleksowa poprawa wyglądu i funkcji tego miejsca – mówi Adam Pustelnik, wiceprezydent miasta Łodzi.

– Kamienica przy ul. Kilińskiego 36 jest jedną z czterech przy tej ulicy, które zostaną odnowione w ramach programu rewitalizacji. Jako pierwszy oddaliśmy do użytkowania 100-letni budynek przy ul. Kilińskiego 26. Wielorodzinny budynek mieszkalny, został gruntownie zmodernizowany i ocieplony. Charakterystyczny dla tego obiektu wielkoformatowy mural dalej zdobi ścianę. W tym roku zakończyliśmy prace przy ul. Kilińskiego 39. W miejscu, gdzie przez lata był dziki parking i nieuporządkowane targowisko, powstał ryneczek ze stylowym zadaszeniem, a po drugiej stronie ulicy – kieszonkowy park z placem zabaw i zielenią. Rewelacyjnie prezentuje się też stojąca w tym miejscu kamienica. Przez lata straszyła ponurą ślepą ścianą od strony ul. Kilińskiego. Teraz pojawiły się na niej liczne okna oraz 12 balkonów, a odświeżona i urozmaicona elewacja cieszy oczy przechodniów. Trwa opracowywanie dokumentacji projektowej budynku pod numerem 28, gdzie w wakacje wystartują prace budowlane – dodaje wiceprezydent Adam Pustelnik.

Również nieruchomość przy ul. Kilińskiego 36 zostanie gruntowanie wyremontowana – zostaną wymienione wszystkie instalacje, pojawi się centralne ogrzewanie oraz winda. Na podwórku będzie kamienna kostka, niskie krzewy, trawa, ławki i małe kosze na śmieci. Powstaną również dwie altany – jedna jako miejsce wypoczynku oraz druga pełniąca funkcję parkingu dla wózków i rowerów. Dzieci będą mogły korzystać z piaskownicy, karuzeli i huśtawki, które znajdą się na tartanowej nawierzchni. Pojawią się również budki lęgowe dla jerzyków. W budynku przy ul. Kilińskiego 36 będzie działać Centrum Interwencji Kryzysowej. Zaplanowano również 29 komfortowych, w pełni wyposażonych mieszkań (w tym dla osób z niepełnosprawnością i mieszkanie chronione dla osób opuszczających pieczę zastępczą) oraz pięć lokali dla mikroprzedsiębiorców.

– Jeszcze w tym roku rozpoczną się prace przy jej projektowaniu. Prace budowlane wystartują w 2022 roku. Udało nam się wybrać wykonawcę i w ciągu kilku najbliższych tygodni podpiszemy umowę. Wartość inwestycji to 13 mln złotych. Oprócz wymiany wszystkich instalacji i podłączenia budynku do sieci CO, planujemy również wymianę stropów, stolarki okiennej i drzwiowej, ułożymy nowe podłogi. Dzięki temu w budynku powstaną komfortowe mieszkania komunalne. Powstanie też zielone, przyjazne mieszkańcom podwórko. Zieleń jest bardzo istotnym elementem naszych projektów, co widać również w okolicy. W tej części miasta zmieniliśmy również samą ulicę na odcinku od ul. Narutowicza do ul. Jaracza. Ułożone zostały nowe chodniki wraz ze zjazdami na posesje oraz nowe krawężniki. Wprowadzone zostały dodatkowe elementy zieleni w ramach pasa drogowego. Posadziliśmy wiśnie, śliwy, miłorząby, graby i cisy. Nie zabrakło hortensji, rozchodnika i kokornaka – dodaje Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

W ramach programu rewitalizacji obszarowej miasto tworzy w śródmieściu, pośród gęstej zabudowy przyjazne dla mieszkańców miejsca do wypoczynku i zabawy. Pierwsze łódzkie parki kieszonkowe powstały na Starym Polesiu, a kolejne na Bałutach. Najnowszym parkiem kieszonkowym jest skwer przy skrzyżowaniu ulic Jaracza i Kilińskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie