×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Kolejne 220 mln zł na rozwój ziemi słupskiej

  • Autor: PAP
  • 03 sie 2022 15:02
Kolejne 220 mln zł na rozwój ziemi słupskiej
Kolejne 220 mln zł na rozwój ziemi słupskiej, fot. shutterstock

O 220 mln zł, decyzją Rady Ministrów, został rozszerzony program rozwoju ziemi słupskiej – poinformowali w środę w Słupsku minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda oraz rzecznik rządu Piotr Müller. Dodatkowe środki pozwolą m.in. na dokończenie ringu miejskiego.

REKLAMA

"W 2019 r. zainicjowałem powstanie programu rozwoju ziemi słupskiej, który zawierał dodatkowe środki dla naszego (słupskiego) regionu. To było 115 mln zł, które stopniowo trafia do powiatu słupskiego, miasta Słupska, wszystkich gmin w regionie. Ten program podwyższamy o kolejne środki finansowe, o 220 mln zł" - powiedział na konferencji prasowej Müller.

Uściślił, że z tych 220 mln zł, 180 mln zł trafi do Słupska na realizację kolejnych etapów ringu miejskiego. Dodatkowo Słupsk i powiat słupski otrzymają na kolejne inwestycje po 10 mln zł. 20 mln na inwestycje są przeznaczone dla gminy Słupsk.

Dodał, że także z funduszy rządowych Słupsk uzyska jeszcze w tym roku 20 mln zł na pierwsze zaliczki na dokończenie ringu, który będzie budowany etapami. Pierwszy z przetargów ogłoszony ma być w br.

Ponadto, za ok. 40 mln zł GDDKiA będzie realizować w gminie Kobylnica budowę obwodnicy, która połączy się ze słupskim ringiem.

"W ten sposób zamykamy największy problem komunikacyjny naszego (słupskiego) regionu. Domykamy inwestycje w regionie" - zaznaczył rzecznik rządu i poseł ziemi słupskiej. Przypomniał, że podpisane są już wszystkie umowy na budowę S6, a także trwa remont drogi krajowej nr 21 Słupsk-Ustka.

Minister funduszy i polityki regionalnej dodał, że pieniądze z programu dla ziemi słupskiej "mają służyć rozwojowi transportu, zwiększaniu bezpieczeństwa, możliwości wsparcia turystyki, możliwości polepszenia jakości życia dla wszystkich, którzy tutaj funkcjonują".

Zaznaczył, że dokończenie słupskiego ringu pozwoli wyprowadzić ruch z centrum miasta, polepszyć bezpieczeństwo tego obszaru i zapewnić turystom łatwiejszy dostęp do morza.

Pierwszy etap ringu, który wymaga dokończenia (trzy odcinki oddane zostały do użytku w 2015 r. - PAP) budowany ma być w latach 2022-2023. Połączy on ul. Poznańską z ul. Bohaterów Westerplatte. W kolejnych latach realizowane mają być dalsze etapy inwestycji oraz budowa obwodnicy Kobylnicy.

Istniejące trzy odcinki słupskiego ringu to prawie 7-kilometrowa trasa, w większości dwujezdniowa, która połączyła ul. Poznańską z ul. Portową przez ulice Koszalińską, 11 Listopada, Piłsudskiego, Rejtana i Braci Staniuków. Na trasie jest 11 rond oraz dwa wiadukty nad torami kolejowymi, są chodniki i drogi dla rowerów.

Prezydent Słupska Krystyna Danilecka-Wojewódzka poinformowała, że w ramach programu rozwoju ziemi słupskiej, który jest m.in. rekompensatą za potencjalne straty dla regionu za budowę tarczy antyrakietowej w Redzikowie, miasto zainwestowało już w modernizację stadionu przy ul. Zielonej oraz w infrastrukturę drogową na osiedlach miejskich. Podkreśliła, że ta "rekompensata jest bardzo znacząca", zwłaszcza dla miasta, które po 1989 r. straciło wiele zakładów i instytucji państwowych oraz status miasta wojewódzkiego. Zaznaczyła, że obecnie z rządowym finansowym wsparciem w Słupsku realizowanych jest 11 inwestycji drogowych.

Z kolei wójt gminy Kobylnica Leszek Kuliński przekazał, że za uzyskane wcześniej środki z programu rozwoju ziemi słupskiej przeznaczył na rozbudowę i modernizację dwóch wiejskich szkół oraz budowę infrastruktury wodno-kanalizacyjnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie