Kolejne kwietne łąki powstaną w Bielsku-BiałejPAP - 12-06-2020 09:27


Nie jedna, a cztery łąki kwietne będą już w przyszłym roku cieszyły oko bielszczan. Ich wysiewanie rozpocznie się we wrześniu i październiku – podała Emilia Klejmont z wydziału prasowego bielsko urzędu miejskiego.

Pierwsza łąka kwietna została wysiana w Bielsku-Białej w połowie października ub.r. i obecnie już kwitnie. To zakątek przyjazny dla motyli i dzikich pszczół murarek, biedronek i złotooków. Znajduje się w pobliżu centrum miasta. Powstały tam specjalne schronienia dla owadów. Posadzono drzewa, krzewy i byliny miododajne. To m.in. lipy, robinie, bzy czarne, kaliny, krwawniki, jeżówki, przetaczniki i kocimiętkę. Kwitną one w różnych okresach.

Naczelnik wydziału gospodarki miejskiej magistratu Wiesław Maj powiedział, że obecnie w planach jest stworzenie łąk w trzech kolejnych miejscach: obok elektrociepłowni, obok centrum handlowego Gemini, a także przy pętli autobusowej w peryferyjnej dzielnicy Kamienica. "To będą nowe wysiewy we wrześniu lub październiku, jak radzą fachowcy. Łąkami będziemy mogli cieszyć oko już w przyszłym roku" - powiedział cytowany w komunikacie Maj.

Emilia Klejmont zaznaczyła, że przy okazji łąk kwietnych wrócił temat wykoszeń na terenach zielonych. Zdaniem Maja, prowadzone są one, by miasto nie zostało zachwaszczone. "Są prowadzone pod naszym nadzorem. Każda decyzja wykonawców utrzymujących zieleń miejską jest konsultowana z wydziałem gospodarki miejskiej" - wyjaśnił Wiesław Maj.

Pierwsza łąka kwietna w mieście powstała dzięki głosom mieszkańców. Był to jeden z projektów budżetu obywatelskiego Bielska-Białej.