×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Kolejne łódzkie kamienice czekają na rewitalizację

  • Autor: UM Łódź
  • 07 cze 2018 11:03
Kolejne łódzkie kamienice czekają na rewitalizację
fot. pixabay

Wyłoniono pierwszych wykonawców remontów kamienic przy ul. Wschodniej w Łodzi. Łącznie zostanie tam odnowionych 9 nieruchomości miejskich oraz sama ulica.

REKLAMA

Ulica Wschodnia przecina dwa priorytetowe kwartały rewitalizacji obszarowej (I i IV), dlatego kumuluje się tam dużo inwestycji. Na razie trwa modernizacja infrastruktury podziemnej, w kolejnym etapie rozpoczną się remonty budynków. Jak poinformowała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, przy ul. Wschodniej wyremontowanych zostanie 9 nieruchomości miejskich: – Właśnie rozstrzygnęliśmy przetargi na wykonawców dwóch pierwszych kamienic przy Wschodniej 20 i 23. Od miesięcy powtarzamy, że najbliższe lata będą ciężkie, bo realizujemy największy remont w historii Łodzi i zgodnie z obietnicami nie zwalniamy. Już jest trudno, a będzie jeszcze trudniej, bo naszym celem jest odnowa Śródmieścia, a nie da się wyremontować ulic bez ograniczania na nich ruchu. Ale my z rewitalizacji rezygnować nie zamierzamy.

- Odnowimy 20 ulic w centrum i zrobimy 7 nowych przebić. Zmodernizujemy plac Wolności, Stary Rynek i plac Komuny Paryskiej, pasaż Schillera i śródmiejskie parki. Wyremontujemy ponad 150 budynków, urządzimy nowe skwery, stworzymy świetlice artystyczne, środowiskowe, centra aktywności i nowe lokale użytkowe. Wybraliśmy właśnie wykonawców remontów dwóch pierwszych z dziewięciu kamienic, które odnowimy przy tej ulicy. Remonty będą oczywiście generalne, a budynki zostaną wyposażone we wszystkie media, aby mogły w nich powstać komfortowe mieszkania i lokale użytkowe – powiedziała prezydent Zdanowska.

Paweł Bliźniuk, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej podkreśla, że program Mia100 Kamienic pokazał, że remonty starych kamienic muszą być gruntowne, od piwnic aż po dach. W przypadku ul. Wschodniej rewitalizację rozpoczęto od przebudowy instalacji i sieci pod nią przebiegających. – Szczególnie zależy nam na podłączeniu tych nieruchomości do miejskiej sieci ciepłowniczej, tak by te lokale były zarówno ekologiczne, jak i ekonomiczne w utrzymaniu dla przyszłych najemców. Chciałbym podkreślić, że lokale na parterze obu tych nieruchomości będą dostosowane do osób niepełnosprawnych.

Jak podkreślił radny Paweł Bliźniuk, rewitalizacja ul. Wschodniej jest bardzo złożonym procesem, wymagającym koordynacji prac różnych wykonawców, gdy zakończą się prace gestorów sieci podziemnych będzie można rozpocząć docelowy remont ulicy oraz kamienic.

Elżbieta Michalska, zastępca dyrektora Biura ds. Rewitalizacji poinformowała, że obie remontowane nieruchomości składają się z 6 budynków, w których wyremontowane zostaną mieszkania dla 47 rodzin. Budynki będą wyposażone w domofony, powstaną wokół nich tereny zielone oraz plac zabaw, a w jednej z nieruchomości urządzona będzie placówka opiekuńczo-wychowacza dla 14 dzieci, składająca się z 9 pomieszczeń.

Wyłoniony w przetargach wykonawca remontów nieruchomości przy ul. Wschodniej 20 i 23 do stycznia 2019 r. powinien zakończyć prace projektowe. Następnie rozpoczną się roboty budowlane, które powinny zakończyć się w lutym (Wschodnia 20) i maju 2020 r. Koszt remontu obu nieruchomości: 17,38 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie