Kolejne muzeum w Polsce otwarteMinisterstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - 20-06-2016 10:52


Nowy obiekt Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, czyli Centrum Konserwacji Wraków Statków wraz Magazynem Studyjnym w Tczewie zostało oficjalnie otwarte, zaś 2 lipca br. będzie udostępnione zwiedzającym.

Uroczysta inauguracja była zwieńczeniem dwuipółletniego, kosztującego ponad 22 mln zł, projektu. Fundusze na inwestycję w 85 proc. pochodziły z Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a w 15 proc. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obiekt znajduje się w centrum Tczewa, tuż obok Muzeum Wisły. Autorem muzeum jest pracownia FORMA Architekci, zaś wykonawcą prac firma Skanska. 

Na ekspozycji w Centrum Konserwacji Wraków Statków znalazły się m.in. trzy zabytkowe jachty, które przez lata przechowywane były w magazynach Narodowego Muzeum Morskiego. Są to: „Opty”, na którym Leonid Teliga jako pierwszy Polak okrążył ziemię, „Dal”, który pod dowództwem Andrzeja Bohmolca w latach 1933-1934 wykonał pionierski rejs przez Atlantyk pod polska banderą oraz „Kumka IV” o wyjątkowej, spawanej konstrukcji.

W nowym oddziale NMM przygotowane zostały edukacyjne stanowiska interaktywne. Wykonane zostało również Wirtualne Muzeum Morskie – zestaw aplikacji na komputery stacjonarne i urządzenia mobilne, które wspomagać będą działania edukacyjne, prowadzone wspólnie z Muzeum Wisły – oddziału NMM w Tczewie.

Centrum Konserwacji Wraków Statków oferuje bardzo dobre warunki pracy dla zespołu konserwatorskiego Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Są tam m.in.: system wanien do konserwowania drewna pochodzącego z badań podwodnych, pracownia rentgenowska, skaner do modelowania 3D, spektrofotometr, suwnica i ruchome podesty. Innowacyjnym rozwiązaniem, zastosowanym w nowym oddziale, jest połączenie przestrzeni przeznaczonych do konserwacji zabytków z magazynem studyjnym czyli magazynem zbiorów, który jest przystosowany do zwiedzania.