Kolejne place zabaw i siłownie powstaną w OstrowcuPAP - 23-06-2016 09:12


Remont placów zabaw i budowa siłowni zewnętrznych w dzielnicach Denków i Koszary oraz letnie seanse kina plenerowego na Rynku w Ostrowcu Świętokrzyskim – to zwycięskie projekty realizowanego w mieście po raz drugi budżetu obywatelskiego.

Do rozdysponowania z budżetu miasta przez mieszkańców, którzy zgłaszali, a potem wybierali inicjatywy w głosowaniu, było 150 tys. zł - na projekty dotyczące remontu lub budowy elementów infrastruktury i 50 tys. zł - na wydarzenia kulturalne.

Ostrowiec jest jednym z nielicznych samorządów woj. świętokrzyskiego, gdzie w ramach budżetu partycypacyjnego - poza inwestycjami - można było zgłaszać także tzw. projekty miękkie.

Pełnoletni ostrowczanie w głosowaniu zorganizowanym na przełomie maja i czerwca w 12 punktach w mieście - m. in. w galerii handlowej - mogli wskazać dwa projekty, po jednym w każdej kategorii. Wybierali spośród 38 inicjatyw.

Jak wynika z danych przedstawionych przez magistrat, oddano 5340 głosów - to o ponad 3 tys. więcej, niż w ubiegłym roku.

Największe poparcie z projektów inwestycyjnych - 739 osób - zdobył pomysł modernizacji placów zabaw dla dzieci i budowy siłowni zewnętrznych dla starszych przy boiskach szkół podstawowych w dzielnicach Denków i Koszary. Koszt przedsięwzięcia to ponad 145 tys. zł. Dodatkowo będzie realizowany także remont amfiteatru w ośrodku rekreacyjnym przy zalewie Gutwin - za ponad 4 tys. zł.

788 osób poparło pomysł organizacji letniego kina plenerowego w mieście - darmowe wieczorne seanse, mają odbywać się co tydzień w wakacje na Rynku. Widzowie będą mogli śledzić projekcje wypoczywając na leżakach. Koszt pomysłu to ok. 39,5 tys. zł.

Będzie realizowany też projekt ostrowieckiego artysty Tadeusza Kurka, dotyczący stworzenia serii rysunków upamiętniających niezwykłych mieszkańców miasta. Koszt inicjatywy to 8 tys. zł.

Prezydent Ostrowca Jarosław Górczyński mówił podczas prezentacji zwycięskich projektów, że rozważy przekazanie dodatkowych środków na częściową realizację innych inicjatyw - ze względu na duże zaangażowanie mieszkańców w budżet partycypacyjny.

"Jestem bardzo zbudowany drugą edycją budżetu obywatelskiego (…) Dla mnie jako prezydenta miasta jest to bardzo ważne, żeby poznać oczekiwania mieszkańców, kierunki, które należy wzmocnić, usprawnić. Szczególnie olbrzymią wagę przywiązuję do projektów remontowo-inwestycyjnych" - zaznaczył. Zwycięskie pomysły mają być realizowane jeszcze w tym roku.

W ubiegłym roku w Ostrowcu Świętokrzyskim w ramach pilotażu budżetu partycypacyjnego, zrealizowano siedem projektów, za ok. 200 tys. zł. Zwyciężyły pomysły modernizacji placu zabaw przy ul. Niskiej i remontu drogi dojazdowej do Zespołu Szkół Publicznych nr 2. Zorganizowano też imprezy w ramach Dnia Seniora, debaty oksfordzkie - szkołę mądrej dyskusji dla uczniów i wystawę prac wybitnych polskich artystów XX w. Zrealizowano także spotkania muzyczne dla seniorów oraz zajęcia artystyczne dla dzieci.

Mieszkańcy wybierali spośród 55 inicjatyw. W głosowaniu wzięło udział 2,2 tys. ostrowczan.

W woj świętokrzyskim budżet obywatelski procedowały w tym roku także samorządy Kielc i Starachowic. Przedsięwzięcie jest realizowane także w Sandomierzu.