REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Kolejne zabytki w Bydgoszczy wypięknieją

  • Autor: Redakcja PropertyDesign.pl
  • 02 sie 2021 09:15
Kolejne zabytki w Bydgoszczy wypięknieją
W Bydgoszczy odremontowane zostaną aż cztery zabytkowe kościoły. Fot. UM Bydgoszcz

Bydgoskie obiekty zabytkowe zostaną wyremontowane dzięki unijnym środkom. To przede wszystkim historyczne świątynie. Szereg prac prowadzonych jest również w wiekowych kamienicach w oparciu o Bydgoski Program Ochrony Zabytków.

REKLAMA

W kościele p.w. św. Piotra i Pawła planowane są ratownicze prace przy pokryciu dachowym i więźbie dachowej. To kolejny etap robót w świątyni z 1872 roku. Uzupełniają one przygotowywaną rewitalizację całego placu Wolności.

W neobarokowym kościele z 1913 roku p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa na placu Piastowskim zaplanowano prace konserwatorsko-restauratorskie przy organach oraz przy więźbie dachowej nad prezbiterium. Kolejny etap prac przy elewacji zlecony zostanie też na Czyżkówku w kościele św. Antoniego z Padwy. Z kolei na Kapuściskach prac konserwatorskich doczekają się polichromie stropu w kościele p.w. Miłosierdzia Bożego.

Wartość wsparcia dla bydgoskich parafii blisko 400 tysięcy złotych. Finansowane będą one przede wszystkim w oparciu o fundusze unijne dla regionu. Poza tym dotacja wesprze też prace naprawcze przy elewacji historycznej północnej części budynku Przychodni Gdańskiej.

Równocześnie dużego wsparcia właścicielom zabytkowych obiektów udziela miasto. W tym roku miejskie dotacje na prace konserwatorskie czekają na właścicieli 21 nieruchomości. Koszt prac konserwatorskich w wiekowych budynkach szacowany jest na poziomie 4 mln zł. Wśród nich są również obiekty sakralne m.in. kościoły na pl. Piastowskim, przy Pomorskiej 41, przy ul. Głuchej na Czyżkówku oraz cerkiew przy Nowym Rynku. Najwięcej środków zabezpieczonych zostało jednak na prace konserwatorskie przy elewacjach bydgoskich kamienic.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie