REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Kolejne zabytkowe kapliczki w Małopolsce zostaną odnowione

  • Autor: PAP
  • 27 kwi 2021 14:45
Kolejne zabytkowe kapliczki w Małopolsce zostaną odnowione
Kolejne zabytkowe kapliczki w Małopolsce zostaną odnowione

Samorząd Małopolski przeznaczył 550 tys. zł z tegorocznego budżetu województwa na dofinansowanie renowacji przydrożnych kapliczek. Dzięki tym środkom uda się uratować 52 kapliczki, przydrożne krzyże czy figury świętych usytuowanych w całym regionie.

REKLAMA

Środki na remonty i konserwacje przydrożnych kapliczek rozdzielane są w ramach organizowanego co roku konkursu "Kapliczki Małopolski".

Jak podkreślił we wtorek marszałek Małopolski Witold Kozłowski, zabytkowe kapliczki od wieków stanową ważny element krajobrazu kulturowego Małopolski. - Są one świadectwem religijności mieszkańców naszego regionu. Kapliczki były często fundowane jako dziękczynne lub przebłagalne wota w czasie wojen, epidemii lub kataklizmów oraz dla upamiętnienia ważnych wydarzeń historycznych lub postaci. Niejednokrotnie stanowią one ważny element budowania lokalnej tożsamości - wskazał.

Według władz województwa, projekt "Kapliczki Małopolski" od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W tegorocznej edycji złożone zostały 154 wnioski o udzielenie pomocy finansowej, spośród których komisja konkursowa wybrała 52 zadania. Sejmik województwa przekazał na ten cel dotację w łącznej wysokości 550 tys. zł.

Iwona Gibas z zarządu województwa małopolskiego poinformowała, że głównym kryterium przyznania dotacji był zły stan techniczny kapliczek, który zagraża ich istnieniu oraz duża wartość artystyczna i historyczna.

Dzięki przyznanemu dofinansowaniu, konserwację przejdą często zaniedbane kapliczki, figury świętych czy przydrożne krzyże. Prace konserwatorsko-restauratorskie zostaną przeprowadzone m.in. przy kamiennej rzeźbie św. Floriana na postumencie z 1784 r. w Babicach, figurze św. Floriana z 1731 r. na Rynku w Brzesku, kamiennej kapliczce słupowej z 1657 r. w Szczytnikach, kapliczce w formie latarni na postumencie z 1765 roku w miejscowości Kuków oraz kamiennej figurze św. Wojciecha z 1768 r. w Stryszowie. Większość remontowanych obiektów pochodzi z XIX i początku XX w.

W konkursie mogą brać udział gminy i powiaty, na terenie których niszczeją kapliczki. Odnawiane obiekty nie muszą figurować w rejestrze zabytków, ale powinny odznaczać się wartościami artystycznymi i historycznymi. Samorządy mogą zgłosić także prace prowadzone przy kapliczkach, które są własnością prywatną - pod warunkiem, że nawiążą współpracę z ich właścicielami np. parafiami, klasztorami czy związkami wyznaniowymi.

W dotychczasowych edycjach konkursu "Kapliczki Małopolski" od 2009 roku uratowano od zniszczenia ponad 500 zabytkowych kapliczek na terenie całego województwa. Samorząd Małopolski udzielił dofinansowania na ten cel w łącznej kwocie przekraczającej 4,5 mln zł. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie