REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Kolejny ekosłupek w Łodzi będzie kontrolował jakość powietrza

  • Autor: Łódź.pl, www.lodz.pl
  • 30 cze 2022 15:59
Kolejny ekosłupek w Łodzi będzie kontrolował jakość powietrza
Ekosłupek to urządzenie do kontrolowania jakości powietrza przy pomocy światła. fot. Shutterstock

Na rondzie Solidarności w Łodzi stanął nowy ekosłupek. Urządzenia te rozmieszczone w Łodzi badają m.in. stężenie dwutlenku siarki, ozonu, pyłów zawieszonych, dwutlenku węgla czy dwutlenku azotu.

REKLAMA

  • W Łodzi dzięki Budżetowi Obywatelskiemu stanął kolejny eko-słupek. Urządzenie pojawiło się na rondzie Solidarności.
  • To już szóste urządzenie badające jakość powietrza w mieście. W planach jest kolejny.

Ekosłupek to urządzenie do kontrolowania jakości powietrza przy pomocy światła. Oświetlenie ledowe, na podstawie cogodzinnych wyników pomiaru pyłów i innych zanieczyszczeń, przybiera barwę, zgodną z Polskim Indeksem Jakości Powietrza. Po wykonaniu pomiaru ekosłupek sygnalizuje aktualny stan powietrza, zgodnie z przypisaną zanieczyszczeniu kolorystyką.

Jakość powietrza przedstawiana jest przy pomocy kolorów – od intensywnie zielonego, przez żółty, pomarańczowy, aż do wyrazistego, czerwonego koloru. Skala jest sześciostopniowa, a jakość powietrza oceniana jako: bardzo dobra, dobra, umiarkowana, dostateczna, zła i bardzo zła.

W mieście do tej pory było 5 ekosłupków. Teraz dzięki Budżetowi Obywatelskiemu stanął kolejny przy rondzie Solidarności, a do końca roku pojawi się następny na osiedlu Lublinek-Pienista.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie