REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Kolejny etap rewitalizacji Księżego Młyna. Czy stanie się łódzkim Montmartrem?

  • Autor: PAP
  • 02 sty 2018 14:41
Kolejny etap rewitalizacji Księżego Młyna. Czy stanie się łódzkim Montmartrem?
Księży Młyn tak będzie wyglądał, fot. Biuro projektów Arta

Wniosek o 39 mln zł dofinansowania z UE na kolejny etap rewitalizacji XIX-wiecznego osiedla Księży Młyn złożył w urzędzie marszałkowskim łódzki magistrat. W ramach - pod okiem konserwatora zabytków - odnowionych zostanie 15 nieruchomości. Wartość projektu to 59 mln zł.

REKLAMA

"Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie projektu obejmującego kompleksowy remont 13 nieruchomości będących własnością miasta, jednej wspólnotowej i jednego obiektu prywatnego. To pierwszy tego typu projekt w Łódzkiem, gdzie sektor publiczny będzie ubiegał się o dofinansowanie wspólnie z prywatnymi właścicielami. Wartość całego projektu to 59 mln zł, ubiegamy się o dofinansowanie rzędu 39 mln zł" - podkreśliła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska na konferencji we wtorek.

Jak mówiła, ponieważ Księży Młyn znajduje się na liście kluczowych projektów, uzyskanie dofinansowania powinno być formalnością; już samo złożenie wniosku umożliwia magistratowi rozpoczęcie procedur przetargowych. Dodała, że największym wyzwaniem było takie skonstruowanie wniosków, by w projekcie znaleźli się beneficjenci inni niż pochodzący z sektora publicznego.

"Remonty rozpoczniemy w tym roku od trzech miejskich budynków, z których już wcześniej wyprowadziliśmy mieszkańców do uprzednio przygotowanych lokali. Wyremontujemy kompleksowo 170 mieszkań, a kilkadziesiąt kolejnych - we współpracy ze wspólnotą mieszkańców. Równolegle swoje prace prowadzić będzie partner projektu - prywatny inwestor, który odnowi dawny konsum" - zaznaczył kierownik rewitalizacji Księżego Młyna Arkadiusz Bogusławski.

Budynek konsumu został wzniesiony w 1883 r. przez twórcę osiedla Księży Młyn - przemysłowca Karola Scheiblera; mieściły się w nim przyfabryczne delikatesy, w których robotnicy mogli kupować towary za specjalne bony. Obecnie znajdują się w nim m.in. restauracja i kawiarnia, a wkrótce - jak podał Bogusławski - powstanie jeszcze jedna restauracja.

Dofinansowanie zostanie przeznaczone nie tylko na kompleksowy remont budynków, ale również na odnowę 4,74 ha przestrzeni osiedla - będzie to odbudowa bruków, chodników, odtworzenie nasadzeń i zieleni, budowa ścieżek rowerowych. Ten etap rewitalizacji osiedla ma być przeprowadzony do 2021 r.

"Mieszkańcy na pewno ucieszą się z powrotu zdemontowanej 2,5 roku temu charakterystycznej ręcznej pompy, która została odnowiona i w pierwszym kwartale wróci na swoje miejsce. Na Księżym Młynie nie było nigdy fontann, tylko właśnie pompy i ta koncepcja przyjęta przez architektów Scheiblera na pewno się nie zmieni" - dodał Bogusławski.

Władze Łodzi chcą, by w przyszłości Księży Młyn stał się "łódzkim Montmartre" - przestrzenią twórczych działań, przyciągającą artystycznym klimatem turystów. Obecnie w zrewitalizowanych do tej pory budynkach działa kilkanaście pracowni artystycznych. Jak podał Bogusławski, zainteresowanie twórców pracowniami na tym osiedlu jest bardzo duże, w przyszłości ma ich powstać jeszcze 14 o nieco większych niż dotąd rozmiarach.

Rewitalizacja Księżego Młyna została w ubiegłym roku uznana za jeden z 20 najlepszych tego typu projektów w Europie i zaliczona do katalogu Dobrych Praktyk przez unijny program Urbact promujący zrównoważony rozwój miast i służący wymianie doświadczeń.

Księży Młyn to osiedle przyfabryczne zbudowane w XIX w. przez Karola Scheiblera, jednego z największych fabrykantów przemysłowej Łodzi. Powstały na nim domy dla robotników, sklepy, szkoła, szpital, remiza strażacka, stacja kolejowa, zespół pałacowy i park. Wszystkie te obiekty stanowią dziś jeden z najciekawszych zabytków przemysłowych na świecie.

Rewitalizacja obiektów, z których część kupili prywatni inwestorzy, trwa od wielu lat. W zabytkowej przędzalni powstały lofty, pod biura zmodernizowano remizę strażacką, za prawie 20 mln zł wyremontowano Pałac Herbsta, gdzie znajduje się oddział Muzeum Sztuki. W budynku dawnej szkoły powstaje obecnie Akademickie Centrum Designu ASP.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie