×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Kolejny łódzki zabytek odzyskał blask

  • Autor: UM Łódź
  • Opublikowano: 19 paź 2022 16:35
Kolejny łódzki zabytek odzyskał blask
Remont Kościuszki 65 dobiega końca. Był Wydział Filologiczny UŁ, będzie Sąd Apelacyjny w Łodzi, fot. UMŁ

Gruntowny remont budynku przy al. Kościuszki 65 w Łodzi, niedawnej siedziby Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego, dobiega końca. Będzie tam funkcjonował Sąd Apelacyjny w Łodzi. Można już podziwiać efekt konserwatorskich prac, dzięki którym zabytek odzyskał wygląd sprzed 111 lat, kiedy został zbudowany.

REKLAMA

Demontaż rusztowań odsłonił odrestaurowane detale architektoniczne zdobiące budynek. Dostrzec można na nim liczne motywy klasyczne w postaci reliefów z wizerunkami efebów oraz kartusz z sową i pszczołami nad wejściem do budynku od strony al. Kościuszki, symbol mądrości i pracowitości. Od strony ul. Zamenhofa uwagę przyciąga płaskorzeźba z marabutami. Gmach wieńczy lśniąca wieżyczka obserwatorium astronomicznego (pierwszego w Łodzi) – gruntownie odrestaurowana i z nowym zegarem.

Prace remontowe trwały trzy lata, zakończyć mają się w grudniu. Odnowiono nie tylko wszystkie wnętrza, w tym klatkę schodową i audytorium. Wewnątrz powstała winda, której nigdy tam nie było, gmach zyskał sieć teleinformatyczną niezbędna dla funkcjonowania sądu. Zmienia się też jego otoczenie, co widać już zwłaszcza od strony ul. Wólczańskiej, gdzie powstał nie tylko podziemny parking, ale też nowa zabudowa w północnej części działki. W końcowym etapie prac budynek otoczą nowe ścieżki i chodniki, a ogrodzenie od strony ul. Wólczańskiej zostanie upodobnione do tego od strony al. Kościuszki i ul. Zamenhofa. 

Koszt remontu  to blisko 72 mln zł, na co złożyły się środki Ministerstwa Sprawiedliwości oraz dotacja UE na jego docieplenie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie