REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Kolejny przetarg na budowę pomnika przy katowickiej Strefie Kultury

  • Autor: PAP
  • 07 lis 2021 16:08
Kolejny przetarg na budowę pomnika przy katowickiej Strefie Kultury
Monument, którego projekt wyłoniono w konkursie w 2017 r., ma stanąć w parku przylegającym do katowickiej Strefy Kultury. Fot. IPN/UM Katowice.

Wykonawcy pomnika Ofiar Deportacji Mieszkańców Górnego Śląska do Związku Sowieckiego w 1945 r. ponownie poszukuje katowicki samorząd. W pierwszym przetargu miasto dostało trzy oferty, w tym jedną mieszczącą się w budżecie, jednak po odwołaniach nie mogła ona zostać uwzględniona.

REKLAMA

  • Monument, którego projekt wyłoniono w konkursie w 2017 r., ma stanąć w parku przylegającym do katowickiej Strefy Kultury.
  • W ostatnich dniach ruszył kolejny przetarg. Jak wynika z dokumentacji przetargowej na platformie zamówień katowickiego magistratu, obecny termin składania ofert to 16 listopada br.
  • Władze Katowic, względem poprzedniego zamówienia, podwyższyły kwotę na sfinansowanie pomnika do niespełna łącznie 8,4 mln zł. Wartość zamówienia oszacowano na 6,9 mln zł netto).

Miasto ma kompleksową dokumentację projektową i prawomocne pozwolenie na budowę. Dokumentacja powstała na podstawie pracy wyłonionej w przeprowadzonym w 2017 r. przez miasto Katowice konkursie architektonicznym.

Zwycięski projekt przygotowali wówczas Michał Dąbek i Jan Kuka z pracowni M Kwadrat z Krakowa – autorzy odsłoniętego w 2015 r. przy drugim krańcu katowickiej Strefy Kultury pomnika bohaterów lat II wojny światowej, dzięki którym uratowano co najmniej 5 tys. polskich Żydów: Henryka Sławika i Jozsefa Antalla seniora.

Pryzma podświetlonych nocą kamieni

Przygotowany przez nich projekt pomnika Ofiar Deportacji Mieszkańców Górnego Śląska do Związku Sowieckiego w 1945 r. przewiduje wyrastający ponad powierzchnię gruntu od strony Parku Boguckiego zarys ścian sali ze stali kortenowskiej z przerwą, przez którą w stronę skarpy nad al. Rozdzieńskiego będzie wiodło torowisko, przechodzące w prowadzące na szczyt skarpy i urywające się tam schody.

W części wnętrza sali, jak i wewnątrz jej zarysu od strony al. Roździeńskiego wysypana ma być pryzma podświetlonych nocą kamieni. Na ścianach pomnika od strony Parku Boguckiego przewidziano prosty napis: Wywiezionym na Wschód 1945-48. Dodatkowo, we wnętrzu głównego obiektu stanąć ma siedem dwustronnych tablic z listą nazwisk osób deportowanych.

Pomnik ma powstać na skarpie przy skrzyżowaniu al. Roździeńskiego i ul. Dobrowolskiego. Ma być widoczny od strony DTŚ i Parku Boguckiego, symbolicznie domykając Strefę Kultury.

Pomnik, który ma powstać w Katowicach, upamiętni nieznaną poza Śląskiem historię. W 1945 r. na przymusowe roboty do Związku Sowieckiego wywieziono ok. 45 tys. mieszkańców Górnego Śląska. Według szacunków Instytutu Pamięci Narodowej nawet 30 proc. wywiezionych nie przeżyło; większość ocalałych powróciła do domów do 1949 r.

Władze Katowic zdecydowały się pokryć szacowany przed poprzednim przetargiem ok. 7,5 mln zł koszt budowy pomnika ze środków RFIL.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie