REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Kolejny przetarg Uniwersytetu w Białymstoku na budowę siedziby filii w Wilnie

  • Autor: PAP
  • 09 sie 2021 09:29
Kolejny przetarg Uniwersytetu w Białymstoku na budowę siedziby filii w Wilnie
Do 3 września firmy mogą składać oferty na zaprojektowanie i budowę wileńskiej filii Uniwersytetu w Białymstoku, fot. shutterstock

Do 3 września firmy mogą składać oferty na zaprojektowanie i budowę wileńskiej filii Uniwersytetu w Białymstoku - poinformowała PAP uczelnia. To czwarty przetarg w tej sprawie, ostatni został unieważniony z powodów formalnych.

REKLAMA

W Wilnie od 2007 roku działa wydział ekonomiczno-informatyczny Uniwersytetu w Białymstoku (UwB). Wydział ma budynek, ale ze względu na zły stan techniczny nie jest on użytkowany, ma być wyremontowany i rozbudowany. Będzie mieściła się w nim siedziba wydziału.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka UwB Katarzyna Dziedzik, do ostatniego przetargu zgłosiła się jedna firma. Jednak - jak podkreśliła -"został unieważniony z powodów formalnych, gdyż firma, która złożyła ofertę, zrobiła to niezgodnie z obowiązującymi przepisami prawa zamówień publicznych".

Podała też, że w nowo ogłoszonym przetargu zakres prac jest identyczny, jak w przypadku poprzedniego. "Liczymy, że to ułatwi zainteresowanym firmom sprawne przygotowanie kolejnej oferty i złożenie dokumentów zgodnie ze wszystkimi wymogami formalnymi" - dodała Dziedzik. Oferty można składać za pomocą platformy do 3 września.

Jak mówił wcześniej PAP kanclerz UwB Tomasz Zalewski, powodzenie tej inwestycji jest ważne nie tylko dla uczelni, ale też dla mieszkających na Litwie młodych Polaków, którym umożliwiane są studia w języku polskim. Zauważył, że posiadanie własnej siedziby jest kluczowe dla funkcjonowania filii.

Przedmiotem zamówienia jest zaprojektowanie i wybudowanie obiektu przy ul. Aguonu (Makowa) 22 w Wilnie wraz z infrastrukturą techniczną, parkingami oraz zagospodarowaniem terenu.

Teren przeznaczony pod inwestycję ma ok. 2,2 tys. m kw. Koncepcja zabudowy jest gotowa; ma to być czterokondygnacyjny budynek z mansardą i piwnicą o powierzchni (netto) nieco ponad 3,1 tys. m kw.

Filia w Wilnie od początku miała problemy lokalowe, zajęcia odbywały się w wynajmowanych pomieszczeniach w kilku miejscach w Wilnie, co - jak zaznacza uczelnia - nie gwarantowało należytego komfortu studentom i pracownikom, oznaczało też dodatkowe wydatki dla uniwersytetu. Budynek, w którym będzie się mieściła siedziba filii, należy do UwB od 2008 roku. Na rzecz wileńskiej filii przekazała go organizacja wspierająca rozwój polskiego szkolnictwa na Litwie - Universitas Studiorum Polona Vilnensis.

Budowa będzie finansowana ze środków własnych uczelni oraz dotacji Ministerstwa Edukacji i Nauki. W 2018 roku resort deklarował wsparcie inwestycji kwotą blisko 19 mln zł.

Działający od października 2007 roku Wydział Ekonomiczno-Informatyczny UwB w Wilnie był pierwszym zagranicznym wydziałem utworzonym przez polską uczelnię. Była to również pierwsza filia uczelni zagranicznej na Litwie. W wileńskiej filii UwB studenci kształcą się na trzech kierunkach: ekonomii, informatyce i europeistyce; są to studia licencjackie. Od 2014 roku uruchomiono też studia II stopnia na kierunku ekonomia. Jak informuje uczelnia, do tej pory studia w wileńskiej filii ukończyło ponad 770 absolwentów; obecnie kształci się blisko 230 studentów. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie