×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Kolektyf zaprojektował grafiki do katowickiej Pierwszej Dzielnicy. Tak wyglądają!

  • Autor: Anna Sołomiewicz
  • 29 lip 2022 16:34
  • Aktualizacja: 29 lip 2022 16:53
Kolektyf zaprojektował grafiki do katowickiej Pierwszej Dzielnicy. Tak wyglądają!
Grafiki projektu Kolektyfu na ścianach budynków Pierwszej Dzielnicy w Katowicach, fot. Kolektyf

Interdyscyplinarne biuro Kolektyf zaprojektowało grafiki dla katowickiej inwestycji Pierwsza Dzielnica.

REKLAMA

  • Kolektyf zaprojektował grafiki, które zdobią ściany powstałych budynków inwestycji Pierwsza Dzielnica w Katowicach. 
  • Grafiki przedstawiają architekturę i maszyny górnicze; dominuje czerń i czerwień.

Pierwsza Dzielnica to inwestycja mieszkaniowa TDJ estate w centrum Katowic zaprojektowana przez Medusa Group. Otwarte osiedle powstaje w sąsiedztwie katowickiej Strefy Kultury, a jego pierwszym etapem są stojące na wspólnym podium trzy punktowce. 

Grafiki i SIW na ścianach budynków Pierwszej Dzielnicy w Katowicach, fot. Kolektyf
Grafiki i SIW na ścianach budynków Pierwszej Dzielnicy w Katowicach, fot. Kolektyf

To właśnie w nich możemy już podziwiać efekty prac Kolektyfu w składzie: Bartosz Kędzierski, Piotr Kalinowski, Weronika Kozak, Zuzanna Wollny. Projektanci stworzyli projekt grafik, które możemy podziwiać na ścianach powstałych budynków. Odpowiadają również za adaptację zaprojektowanego przez architektów z Medusa Group Systemu Identyfikacji Wizualnej.

- Wnętrza przestrzeni wspólnych budynków ozdobiliśmy grafikami opowiadającymi o historii kopalni Katowice Bogucice, która działała w tym miejscu w latach 1823–1999 - wyjaśniają ich twórcy.

Na grafikach widnieją elementy architektury przemysłowej i maszyn górniczych. Projektanci zdecydowali się na zestawienie kolorów, które z jednej strony wynikają z projektu wnętrz i ich oznakowania, z drugiej - nawiązują jednocześnie do górniczego dziedzictwa Górnego Śląska. Dominuje tutaj czerń i czerwień, będąca tradycyjnym kolorem architektonicznych detali na dawnych górniczych osiedlach, takich jak na przykład katowicki Nikiszowiec. 

- Nic więc dziwnego, że czerwień pojawiła się także jako kolor detalu w architekturze Pierwszej Dzielnicy, a my konsekwentnie użyliśmy go w zaprojektowanych dla tej inwestycji grafikach - konkluduje Kolektyf.

Pierwsza Dzielnica powstaje w sercu Katowic i rozwijającej się metropolii. Nazwa inwestycji nawiązuje do historii Katowic, których to zalążkiem był obszar pomiędzy Kuźnicą Bogucką i Hutą Fanny. Rodzinny zespół mieszkaniowy jest realizowany w rejonie ulic Góreckiego i Dobrowolskiego w Katowicach, w bezpośrednim sąsiedztwie Strefy Kultury, Spodka, Międzynarodowego Centrum Kongresowego, siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) i Muzeum Śląskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie