REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Koło Bełchatowa powstanie centrum obsługujące farmy wiatrowe i fotowoltaiczne

  • Autor: PAP
  • 18 lis 2021 12:56
Koło Bełchatowa powstanie centrum obsługujące farmy wiatrowe i fotowoltaiczne
Koło Bełchatowa powstanie regionalne centrum serwisowe PGE do obsługi m.in. farm wiatrowych i fotowoltaicznych. fot. Shutterstock

Koło Bełchatowa powstanie regionalne centrum serwisowe PGE do obsługi m.in. farm wiatrowych i fotowoltaicznych.

REKLAMA

  • PGE Energia Odnawialna uruchomi w Piaskach koło Bełchatowa regionalne centrum serwisowe do obsługi swoich farm wiatrowych i fotowoltaicznych - poinformowała w czwartek spółka z Grupy PGE.
  • Centrum serwisowe w Piaskach stanie się głównym magazynem części zamiennych dla potrzeb eksploatowanych przez spółkę farm wiatrowych i fotowoltaicznych, a także zapleczem magazynowym dla planowanych inwestycji, które Grupa PGE zamierza realizować w ramach sprawiedliwej transformacji energetycznej regionu Bełchatowa. 
  • Inwestycja zostanie zrealizowana na przełomie 2021 i 2022 roku.

"PGE Energia Odnawialna, spółka z Grupy PGE, uruchomi w Piaskach, kilkanaście kilometrów od Bełchatowa, regionalne centrum serwisowe do obsługi farm wiatrowych i fotowoltaicznych należących do spółki. Centrum powstanie na przełomie 2021 i 2022 r. na 1,5-hektarowej działce pierwotnie należącej do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna" - przekazał rzecznik PGE Maciej Gelberg w komunikacie przesłanym PAP w czwartek.

Obecnie w tej lokalizacji znajduje się hala magazynowo-produkcyjna, wyposażona m.in. w suwnicę pomostową, ułatwiającą transport ładunków ciężkich i wielogabarytowych. Prace serwisowe będą przeprowadzać pracownicy spółki.

"Dzięki specjalistycznemu wyszkoleniu kilkudziesięciu ludzi konsekwentnie uniezależniamy się od usługodawców zewnętrznych w zakresie napraw i utrzymania turbin wiatrowych. To rozwiązanie pozwala na szybsze działanie w sytuacji awarii, jest też korzystne ekonomiczne, bo jesteśmy w stanie samodzielnie - korzystając z centrum serwisowego - wykonywać wiele zaawansowanych technicznie prac na głównych komponentach" - podkreślił prezes PGE Energia Odnawialna Marcin Karlikowski.

Dzięki temu, że nowa inwestycja znajduje się w centralnej, dobrze skomunikowanej części Polski, w odległości ok. 11 km od trasy A1, stanie się głównym magazynem części zamiennych dla potrzeb eksploatowanych przez spółkę farm wiatrowych i fotowoltaicznych. Składowane i przechowywane będą tu m.in. przekładnie, generatory, transformatory, a nawet tak duże elementy jak łopaty wiatraka.

Centrum serwisowe w Piaskach będzie też zapleczem magazynowym dla planowanych inwestycji, które Grupa PGE zamierza realizować w ramach sprawiedliwej transformacji energetycznej regionu Bełchatowa. Transformacja ta zakłada uruchomienie szeregu przedsięwzięć, w ramach których nisko i zeroemisyjne źródła energii stopniowo zastępować będą konwencjonalną Elektrownię Bełchatów.

Wśród planowanych inwestycji rzecznik PGE wymienił m.in. instalacje PV o łączne mocy ok 600 MW, które według wstępnych założeń zostaną zbudowane na kilku kompleksach działek o powierzchni całkowitej ponad 500 ha. Jedna z farm słonecznych powstanie w pobliżu składowiska odpadów paleniskowych Elektrowni Bełchatów, natomiast druga - m.in. na terenie zwałowiska zewnętrznego Pola Szczerców nazywanego potocznie Bliźniaczą Górą Kamieńsk lub Górą Szczerców.

W tej samej lokalizacji mogą też powstać elektrownie wiatrowe o łącznej mocy ok. 100 MW. PGE zastrzega jednak, że realizacja tych zamierzeń jest uzależniona w dużym stopniu od nowelizacji tzw. ustawy odległościowej.

Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest największym producentem zielonej energii w Polsce. Posiada 17 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 5 farm fotowoltaicznych. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów produkujących energię odnawialną wynosi 2326,25 MW.(PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ pad/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie