Kompleks mikrodomów wypoczynkowych w zgodzie z naturąPropertydesign.pl - 29-12-2016 14:26


Inwestor prywatny rusza z budową kompleksu całorocznych domów wypoczynkowych na terenie wsi Całowanie. Autorem koncepcji architektonicznej jest Andrzej Jurkiewicz. Ogrody prywatne oraz przestrzeń wspólna siedliska zaprojektowała Małgorzata Tujko i Karolina Mazurek z krakowskiego biura projektowego LandArch.

Wieś Całowanie, położona na nizinie mazowieckiej, zlokalizowana jest 35 kilometrów od Warszawy (powiat otwocki, gmina Karczew). Ze względu na swoje bogactwo krajobrazowe oraz siedlisko wielu cennych gatunków ptaków i ssaków, teren objęty jest ochroną – znajduje się w granicach Mazowieckiego Parku Krajobrazowego oraz obszaru Natury 2000.

Kompleks we wsi Całowanie to nowoczesne drewniane domy swoją filozofią odpowiadające idei skandynawskiej hytte – dostępnego przez cały rok i idealnie wkomponowanego w otaczającą przestrzeń sąsiedniego domu. Tutaj architektura przenika się z naturalnym otoczeniem tworząc spójną strukturę podporządkowaną przyrodzie.

Budynki zostały zaprojektowane w dwóch wariantach powierzchniowych: 40 mkw. i 85 mkw. Architekturę charakteryzują duże przeszklenia okienne regulowane przesuwanymi modułami ściennymi wkomponowanymi w elewację. Nowoczesna konstrukcja powoduje, że domy są ekologiczne i ekonomiczne w eksploatacji. Przemyślane rozwiązania wnętrzarskie sprawiają, że na niewielkiej przestrzeni mieści się wszystko co niezbędne, jednocześnie projekt daje możliwość indywidualnej aranżacji w zależności od potrzeb właściciela. Autorem koncepcji architektonicznej jest Andrzej Jurkiewicz.

Ogrody prywatne oraz przestrzeń wspólna siedliska, zaprojektowane przez Małgorzatę Tujko i Karolinę Mazurek z krakowskiego biura projektowego LandArch, pomyślane zostały w taki sposób, aby jak najbardziej wkomponować się w piękno otaczającej przyrody. Wykorzystane gatunki naturalnie występują na terenach podmokłych. Nasadzenia zaprojektowano w taki sposób, aby ogrody pozostawały pełne życia przez cały rok. Infrastruktura złożona z sieci pomostów oraz drewnianych traktów wraz z małą architekturą wykonana jest wyłącznie z naturalnych materiałów z poszanowaniem dla objętego ochroną terenu.