REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Kompleks zieleni, renowacja stawu oraz ogród sensoryczny. Świętokrzyskie ma wielkie plany

  • Autor: PAP
  • 08 gru 2017 14:07
Kompleks zieleni, renowacja stawu oraz ogród sensoryczny. Świętokrzyskie ma wielkie plany
fot. unsplash

W okolicach dużych osiedli w Staszowie (Świętokrzyskie) powstanie kompleks zieleni, którego głównym elementem będzie 12-hektarowy Park Górników Siarkowych - tak zakłada projekt, który w ciągu dwóch lat chce realizować lokalny samorząd. Inwestycję dofinansowała UE ok. 6 mln zł.

REKLAMA

Na potrzeby realizacji inwestycji opracowano koncepcję architektoniczno-krajobrazową. "Na postawie tej koncepcji zostanie wykonany projekt budowlany i przygotowany szczegółowy kosztorys. Jeszcze w grudniu postaramy się ogłosić przetarg na projekt parku. Uzyskaliśmy już odstępstwo, że nie jest wymagana decyzja środowiskowa, więc dokumentacja będzie uproszczona - to duży plus" - podkreślił w piątek w rozmowie z PAP burmistrz Staszowa Leszek Kopeć.

Dodał, że pomysły na zagospodarowanie tych terenów pojawiły się już kilka lat temu, a miasto miało problemy z ich utrzymaniem.

Największy obszar działań obejmuje tereny między osiedlem Ogrody i osiedlem Wschód, gdzie powstanie park. Założono zachowanie części istniejących elementów otoczenia, np. stawu, który będzie poddany renowacji. Pojawią się tutaj kładki i pomosty.

Przewidziano także stworzenie ścieżki edukacyjnej o lokalnej przyrodzie, budowę domków dla jeży, owadów i budek lęgowych dla ptaków. Zostaną wytyczone alejki, chodniki, ścieżki dla rowerzystów i rolkarzy. Zaplanowano wybieg dla psów.

Będą zbudowane: wielofunkcyjne boisko, place zabaw i siłownie zewnętrzne. Nowością będzie stworzenie ogrodu sensorycznego. Wszystko zajadzie się w otoczeniu nowych nasadzeń drzew i krzewów. Zachowana zostanie także część rosnących w tym miejscu roślin. Całość ma być oświetlona energooszczędnymi lampami.

Nazwa tego obszaru - Park Górników Siarkowych - ma nawiązywać do roli, jaką w rozwoju Staszowa odegrała rozpoczęta w latach 60. ub. w. eksploatacja siarki w pobliskim Grzybowie. Jak tłumaczył burmistrz, osiedle Wschód powstało po otwarciu kopalni - mieszkali tam głównie pracownicy zakładu. "Chodziło o uczczenie pamięci budowniczych Staszowa, podkreślenie, że ta kopalnia wpłynęła na rozwój miejscowości, stąd pomysł nazwy parku" - dodał Kopeć.

W ramach projektu zagospodarowania zieleni w mieście, nowe nasadzenia pojawią się także na tzw. skarpie, u zbiegu ulic Kolejowej i Obwodnicy Południowej, wzdłuż Obwodnicy Południowej, a także przy ulicy Mickiewicza.

Gmina Staszów pozyskała na realizację przedsięwzięcia prawie 6 mln zł unijnego dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura Środowisko na lata 2014-2020. Koszt całego projektu to ok. 7 mln zł.

Prace budowlane powinny rozpocząć się wiosną, potrwają dwa lata. Obszar objęty inwestycją to ponad 16 ha. Teren po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia będzie pokryty zielenią w co najmniej 70 proc. (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie