REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Koncepcja kładki nad Wartą i Cybiną wzbudza duże zainteresowanie

  • Autor: www.poznan.pl
  • 07 lut 2018 10:01
Koncepcja kładki nad Wartą i Cybiną wzbudza duże zainteresowanie
fot. poznan.pl

44 zgłoszenia wpłynęły na konkurs na wykonanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej kładki pieszo-rowerowej nad Wartą i Cybiną w Poznaniu.

REKLAMA

Obiekt stanowić będzie połączenie komunikacyjne rejonu Kampusu Politechniki Poznańskiej, czyli tzw. Berdychowa, z południową częścią Ostrowa Tumskiego i lewobrzeżną częścią Poznania w rejonie Chwaliszewa.

- Budowa tej kładki jeszcze bardziej uatrakcyjni tereny nad Wartą. Skorzystają na tym piesi i rowerzyści. Będzie to dla nich alternatywna droga łącząca tereny przy Politechnice po jednej stronie, a Chwaliszewo i Stare Miasto po drugiej. Otworzy się również dostęp do południowej część Ostrowa Tumskiego, a sama kładka uzupełni infrastrukturę pieszo-rowerową po obu brzegach rzeki - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta Poznania.

W grudniu zeszłego roku spółka PIM ogłosiła konkurs na wykonanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej tzw. kładki Berdychowskiej. 19 stycznia minął termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie, którego zwycięzca jest zobligowany do wykonania ostatecznego projektu budowlanego, uzyskania niezbędnych decyzji na realizację mostu oraz pełnienia nadzoru autorskiego w trakcie realizacji robót budowlanych.

- Jesteśmy zadowoleni z liczby nadesłanych zgłoszeń, a jakość z pewnością zaskoczy sceptyków - mówi Paweł Śledziejowski, prezes Poznańskich Inwestycji Miejskich.

Chęć udziału w konkursie zgłosiło 44 uczestników, z których wymogów formalnych nie spełniło tylko dwóch. Zdecydowana większość z nich to reprezentanci renomowanych poznańskich pracowni, przedstawiający bardzo dobre referencje. Część z uczestników wykazało się doświadczeniem w wykonaniu nawet kilkudziesięciu obiektów.

- Duże zainteresowanie konkursem dowodzi, że postawione przez PIM wymagania formalne nie stanowiły przeszkód do wzięcia w nim udziału - wyjaśnia Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Miasta Poznania.

Wymóg 10-letniego doświadczenia oraz wykonanych dziesięciu projektów w odpowiedniej specjalności, daje Miastu gwarancję pozyskania najlepszej koncepcji, która musi wyróżniać się wysoką jakością architektoniczną, dbałością o formę i detal, a także nie ingerować w osie widokowe, ani nie przysłaniać panoramy Ostrowa Tumskiego i Katedry.

- Liczba zgłoszeń i referencje uczestników jednoznacznie pozwalają ocenić, iż błędne zdają się być uwagi przedstawicieli poznańskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich, którzy odnosząc się publicznie do formy konkursu, powątpiewali w kompetencje PIM, przez co wykazali się brakiem rozeznania rynku i środowiska architektów oraz projektantów  - dodaje Paweł Śledziejowski. 

Autor zwycięskiej pracy otrzyma nagrodę w wysokości 50 tys. zł, a sama kładka powinna zostać oddana do użytku w połowie 2021 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie