×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Koncepcja rewitalizacji Nowej Podgórnej doceniana

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 21 gru 2018 13:20
Koncepcja rewitalizacji Nowej Podgórnej doceniana
fot. mat. pras.
Koncepcja rewitalizacji Nowej Podgórnej doceniana
Koncepcja rewitalizacji Nowej Podgórnej doceniana

Przestrzeń miejska kształtowana narzędziami architektonicznymi powinna być bezpieczna, ogólnodostępna, atrakcyjna estetycznie, funkcjonalna i wyrazista. Miasta powinny zapewniać przyjazne i uporządkowane przestrzenie. Dlatego ich wysoka jakość, sposoby jakimi można je kreować i odtwarzać wydają się być we współczesnym świecie niezwykle ważne. Dobrym przykładem jest koncepcja rewitalizacji Nowej Podgórnej, którą uznają za wartościową poznaniacy, Radni Miasta oraz architekci.

REKLAMA

Koncepcja Nowej Podgórnej, która powstała w oparciu o nowe trendy architektoniczne i rozwiązania technologiczne, zbiera liczne pozytywne opinie, utwierdzając inwestorów, że projekt wykonany przez Easst Architects jest wyrazem nowoczesności i nowych potrzeb kształtujących się w mieście.

Obecnie przywracanie obiektom dawnej świetności jest niewystarczające - należy je poddać nie tylko odnowieniu, ale dostosować istniejącą strukturę do współczesnych wymogów funkcjonalnych, technicznych i kulturowych. Stąd też w przypadku Nowej Podgórnej idea zabudowy pierzejowej czy idea XX-wiecznych kamienic jest istotna, ale forma wyrazu powinna być nowoczesna – podkreśla Danuta Kłosek-Kozłowska, profesor doktor habilitowany inżynier architekt; wieloletnia przewodnicząca Komitetu Sterującego „Ochrona kulturowego dziedzictwa europejskiego” przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Easst Architects projektując Nową Podgórną poszukiwało języka charakterystycznego dla czasów współczesnych - języka, który szanuje zastane środowisko miejskie. Biuro architektoniczne proponuje rozwiązania, które to środowisko urozmaicą, ubogacą, ale zgodne ze współczesnym językiem estetycznym i technologicznym, gdyż współczesne działania architektoniczne w krajobrazie miejskim nie mogą ograniczać się wyłącznie do utrwalania stanu istniejącego bądź zmierzać do przywrócenia miastu jego oryginalnego kształtu. W przypadku Nowej Podgórnej projektanci podeszli do obiektów pod numerem 7 i 9 z dużym szacunkiem. Zachowali ich układ, formę, wysokość, a co najważniejsze charakter i klimat.

W jaki sposób zabytkowe formy i detale przetworzyć na współczesny język architektury? To wyzwanie, z którym zmierzyli się projektanci z pracowni Easst Architects tworząc koncepcję Nowej Podgórnej. - Idea strzelistej fasady zapraszającej otwartym, przeszklonym parterem z wypiętrzającymi się nad nim kondygnacjami o zróżnicowanym detalu w subtelny sposób podkreślają proces nawarstwiania w czasie stylów i porządków architektonicznych. W zestawieniu z odtworzoną oryginalną elewacją budynku sąsiedniego uzyskano efekt kontrastu wzmacniający charakter przekazu. Takie podejście do architektury daje miastu szansę na wypełnienie luk w zabudowie i przywrócenie centrum wielkomiejskiego charakteru – twierdzi Jerzy Eibel, architekt, który zaprojektował w Poznaniu kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny.

- Zamiast historyzującej bryły powstanie nowoczesna forma, będąca rezultatem przetworzenia kontekstu. Nowa Podgórna to bardzo ciekawy projekt, a forma budynku będzie odpowiadać czasom, w których powstał. Niech nasze piękne, stare, z niepodważalną historią i tradycją miasto ma  nowoczesne, szklane budynki z odważną bryłą, która podkreśla jeszcze bardziej rasowość i klasę Poznania – mówi Anna Zoll, filmowiec, mieszkanka Poznania.

- Structure Capital udostępni mieszkańcom i turystom znajdującą się na terenie zabytkową basztę. Tę inicjatywę doceniają Radni Miasta. Z punktu widzenie lokalnej społeczności ważna jest sama potrzeba rozmowy o planowanych zmianach zarówno z Radą Osiedla, sąsiadami a także lokalnymi aktywistami. Dobrze, że inwestor takie działania podejmuje, m.in. w ramach Centrum Otwartego. W przypadku ul. Podgórnej znaczenie ma także otwarcie kompleksu dawnego szpitala, stworzenie przyjaznej przestrzeni publicznej, gdyż znajdują się tu m.in. fragmenty zabytkowej średniowiecznej baszy armatniej. Należy przypomnieć, ze magistrat zlecił przygotowanie projektu udostępnienia fortyfikacji poznaniakom i turystom. Odpowiedzialna firma takie działania bierze pod uwagę, jest więc szansa na rewitalizację niedostępnej do tej pory dla poznaniaków przestrzeni – komentuje staromiejski radny Tomasz Dworek.

Realizacja Nowej Podgórnej, dwóch budynków przy ulicy Podgórnej 7 i 9, zakłada stworzenie kompleksu hotelowego z funkcjami dodatkowymi, takimi jak: restauracja, nowoczesne sale konferencyjne, spa oraz fitness. Na górnych kondygnacjach mają znajdować się apartamenty mieszkalne z widokiem na całe centrum Poznania. Proponowane funkcje wraz z wysokiej jakości architekturą będą stymulować aktywność w tym niegdyś tętniącym życiem miejscu.

- Nowoczesny projekt Nowej Podgórnej to na pewno nowa jakość. Lubię projekty nawiązujące do historycznej zabudowy, które prostą i oszczędną formą będą porządkować istniejące otoczenie. Liczę, że Poznań odzyska zaniedbaną i zapomnianą przestrzeń dla mieszkańców - mówi Andrzej Grabowski, dyrektor operacyjny Forbis Group, firmy zajmującej się wykończeniem wnętrz komercyjnych.

Miasta będąc środowiskiem życia dla wielu mieszkańców powinny zapewniać przyjazne przestrzenie. Atrakcyjność ich może wynikać nie tylko z układu i jakości form je tworzących, ale także z ludzi czyli mieszkańców i potencjału jaki mogą wnieść do miasta.

- Jestem przekonana, że projekt idealnie wkomponuje się w istniejącą tkankę miejską i przyciągnie wielu zainteresowanych rewitalizacją historycznego krajobrazu. Nowa Podgórna jest stworzona do tego, aby stać się tętniącym życiem kulturalnym punktem Poznania. Ponadto współczesny projekt tworzy niezwykły przykład połączenia dziedzictwa z nowoczesną architekturą – dodaje mgr inż. arch. Marta Bełczowska.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie