REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Kończy się kolejny etap budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej

  • Autor: PAP
  • 14 maj 2021 09:59
Kończy się kolejny etap budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, projekt: Pracownia Thomas Phifer and Partners. wiz. mat. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Kończy się kolejny etap budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Kończy się kolejny etap budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Kończy się kolejny etap budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Zbliża się finał kolejnego etapu budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Jeszcze w maju zakończą się prace związane z położeniem stropu na parterze obiektu. Budowa całego muzeum ma zakończyć się w przyszłym roku.

REKLAMA

  • W maju kończą się prace związane z położeniem stropu na parterze nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej na placu Defilad w Warszawie.
  • Budowa zakończy się w roku kolejnym, a pierwsi widzowie pojawią się w muzeum w 2023 roku.
  • Budynek powstaje według projektu nowojorskiego architekta Thomasa Phifera.

"Coraz bliżej otwarcia nowego budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej na placu Defilad w Warszawie. Nowe warszawskie muzeum to łącznie 19 788 metrów kwadratowych powierzchni, a jego budowa to sztuka sama w sobie" - informuje PAP Józefina Bartyzel, rzeczniczka prasowa MSN.

Przeczytaj także >> Nowe muzea w Polsce. Na te obiekty czekamy!

Budynek powstaje według projektu nowojorskiego architekta Thomasa Phifera. Prace konstrukcyjne zaczęły się w 2019 roku. Samo wykonanie dwóch kondygnacji podziemnych było dużym wyzwaniem, ponieważ 60 proc. nowej siedziby Muzeum znajduje się nad tunelami i stacją Centrum warszawskiego metra.

W związku z tym bryła budynku wspierać się będzie na 128 betonowych palach fundamentowych, które sięgają ponad 30 metrów w głąb, oplatając konstrukcję metra. W związku z potencjalnymi odkształceniami konstrukcji metra, ten etap budowy odbywał się w ścisłej współpracy m.in. z pracownikami Metra Warszawskiego oraz naukowcami z Politechniki Warszawskiej - zaznaczono w materiałach przedstawiających kolejny etap budowy placówki.

Na wykonanych już poziomach podziemnych zlokalizowane są pomieszczenia techniczne do przechowywania i przygotowania dzieł sztuki do ekspozycji, kino oraz część sal edukacyjnych.

Zwieńczony właśnie stropem pierwszy poziom nadziemny pomieści nie tylko galerię wystaw zmiennych - Galerię A - ale także kolejną salę edukacyjną, zwaną Małym audytorium, bistro, księgarnię oraz przestronną klatkę schodową, łączącą ten poziom z położonymi wyżej przestrzeniami wystawienniczymi.

Sale wystawowe zostaną przedzielone tzw. city rooms czyli "pokojami z widokiem", gdzie zwiedzający będą mogli odpocząć, ale także spojrzeć na miasto z zupełnie nowej perspektywy.

"Budynek stworzy warunki do indywidualnej kontemplacji, a jednocześnie pozostanie otwarty na potrzeby licznej publiczności. Będzie też w całości wypełniony sztuką. Dzieła artystów obecne będą w ogólnodostępnych przestrzeniach foyer czy klatki schodowej" - podkreśla w opisie muzeum Bartyzel.

Jak dodaje, w nowym Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie życie miasta, ulicy i placu Defilad będzie przenikać się ze sztuką.

Parter będzie cofnięty w stosunku do wyższych pięter i przeszklony na całej wysokości kondygnacji, dzięki czemu nowe muzeum zyska wygodne podcienia.

Dzięki przeszkleniom oraz podcieniom bryła budynku zyska - zgodnie z założeniami architekta - dodatkową lekkość: wykonana w białego betonu architektonicznego fasada wyższych pięter będzie optycznie zawieszona nad ziemią. Elewacja budynku będzie ekranem dla nowych interwencji artystycznych, projekcji czy iluminacji.

Budowanie nowej warszawskiej przestrzeni dla sztuki okazuje się być sztuką samą w sobie - betonowe elementy są odlewane ręcznie. "Nie używamy prefabrykatów. Pracownicy budowy ręcznie konstruują formy, leją i odwirowują beton, bo od tego zależy, czy dobrze się on ułoży" - wyjaśnia Mikołaj Mundzik, zastępca dyrektorki Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie ds. Inwestycji. "Sprawdzamy kolor, jakość i wytrzymałość, każdego pojedynczego elementu. Ten proces wymaga od nas zegarmistrzowskiej precyzji, jest jak rzeźbienie w marmurze: każdy ruch jest dokładnie zaplanowany" - podkreśla.

Zgodnie z założeniami architektoniczo-urbanistycznymi forma muzeum czerpie z tradycji warszawskiego modernizmu - nawiązuje do legendarnych domów handlowych, Warsa, Sawy i Juniora.

Monumentalna powierzchnia białej fasady zostanie przecięta pasami okien doświetlających przestrzenie galerii, które nadadzą całej bryle bardziej rzeźbiarski charakter. Większość galerii będzie oświetlona światłem dziennym, które będzie również wpadać z góry, oświetlając całą górną kondygnację.

Pod koniec kwietnia wzdłuż ulicy Marszałkowskiej budowę otoczył nowy płot. Czarno-biała grafika zaprasza "19 788 m2 sztuki - wyobraź to sobie". Ćwiczenie z wyobraźni stanie się prostsze dla tych, którzy wezmą udział w zaplanowanym na Noc Muzeów 2021 pierwszym oprowadzaniu online po nowej siedzibie muzeum. Po stworzonych już kondygnacjach oraz zakamarkach budowy publiczność oprowadzą Jerzy Blomberg oraz Michał Ziętek.

Otwarcie nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie dla zwiedzających zaplanowano na 2023 rok. Trwają już prace nad wystawą otwarcia, która zaprezentuje tworzoną od 15 lat kolekcję muzeum.

Za projekt muzeum odpowiada nowojorska firma architektoniczna Thomas Phifer and Partners we współpracy z pracownią APA Wojciechowski Sp. z o.o., natomiast projektantem konstrukcji i instalacji jest biuro BuroHappold Engineering. Funkcję inżyniera kontraktu pełni konsorcjum Ecm Group Polska Sp. z o.o i Portico Project Management Sp. z o.o. Generalnym Wykonawcą budynku jest WARBUD S.A.

Budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej finansuje m.st. Warszawa. (PAP)

autorka: Anna Bernat

abe/ dki/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie