×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Koneser - największa rewitalizacja w dziejach Warszawy

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 19 gru 2018 13:13
Koneser - największa rewitalizacja w dziejach Warszawy
fot. Maciej Kruger
Koneser - największa rewitalizacja w dziejach Warszawy
Koneser - największa rewitalizacja w dziejach Warszawy
Koneser - największa rewitalizacja w dziejach Warszawy

Koneser to kompleks obiektów mieszkalnych, biurowych i kulturalno-rozrywkowych znajdujący się na terenie dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser”. Dzięki rewitalizacji, a także ścisłej współpracy architektów i konserwatorów, obiekt nabrał wyraźnego kształtu. Na terenie dawnej fabryki powstało Muzeum Polskiej Wódki. Centrum Praskie Koneser to nie tylko rozrywka, ale również biura i mieszkania. Swoją siedzibę ma tu m.in. Google Campus Warsaw. Autorem rewitalizacji „Konesera” jest warszawska pracownia architektoniczna Juvenes Projekt, od lat związana z Pragą Północ.

REKLAMA

- Centrum Praskie Koneser to niezwykłe miejsce, znajdujące się w kwartale ulic Ząbkowskiej, Markowskiej, Białostockiej i Nieporęckiej na terenie Warszawskiej Wytwórni Wódek. Jest to doskonały przykład przestrzeni mixed-use, tzn. takiej, w której w jednym projekcie łączą się funkcje mieszkaniowe, handlowe, biznesowe i kulturalne – mówi Krzysztof Matwiejuk, dyrektor projektowy z pracowni Juvenes. - Koneser to imponujący projekt pod wieloma względami. Udało nam się wyeksponować bogatą historię i wkomponować ją w unikalną atmosferę Starej Pragi. Niezwykle istotnym elementem jest skala przeprowadzonej rewitalizacji. Centrum Praskie Koneser to właściwie małe miasto w mieście. Śmiało można powiedzieć, że jest to inwestycja, która przyczynia się do zmiany krajobrazu prawobrzeżnej części Warszawy – kontynuuje Krzysztof Matwiejuk.

W tej inwestycji zachowano historyczną zabudowę, które idealnie łączy się z nowoczesnymi rozwiązaniami. Udało się to dzięki zastosowaniu ceglanych elementów, metalowych balkonów oraz materiału elewacyjnego z włóknocementu. Materiał ten charakteryzuje się przede wszystkim gładką powierzchnią z przeświecającą strukturą włóknocementu. Wykorzystane płyty elewacyjne to gwarancja wytrzymałości, a także wyjątkowego efektu wizualnego.

- Na terenie Konesera zrealizowane zostały budynki mieszkalne ze 190 loftami i soft-loftami. Sercem zrewitalizowanej przestrzeni jest otwarty dla wszystkich plac Konesera o pow. 4 000 mkw. Podczas uroczystego otwarcia oddano go mieszkańcom stolicy do użytku — jako wspólne dobro. Na placu odbywają się wydarzenie kulturalne, koncerty, spektakle, targi, pikniki i imprezy plenerowe. Ma to być miejsce rozrywki oraz integracji. Rewitalizacja Konesera to wieloletni proces przywracania tego miejsca do życia. Dlatego też ogromnie cieszy mnie fakt, że mogłem pracować przy tak wyjątkowym projekcie – dodaje Krzysztof Matwiejuk.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie