×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Koniec z betonozą. Zielona rewitalizacja rynków w Kielcach i Ostrowcu Świętokrzyskim

  • Autor: PAP
  • 30 mar 2022 10:32
Koniec z betonozą. Zielona rewitalizacja rynków w Kielcach i Ostrowcu Świętokrzyskim
Zagospodarowanie terenu przed dawną Synagogą jest częścią dużego projektu „Zielona rewitalizacja Śródmieścia Kielc”."Speaker's corner" w ramach Ogrody Wolności przed dawną Synagogą w Kielcach, fot. UM Kielce

W Kielcach i Ostrowcu Świętokrzyskim wykonane zostaną zielone rewitalizacje rynków. Mają zostać częściowo "odbetonowane" i obsadzone drzewami. Ma to sprawić, że rynki będą bardziej przyjazne mieszkańcom.

REKLAMA

Agata Wojda, zastępca prezydenta Kielc przypomniała, że efektem podjętych kilka lat temu działań rewitalizacyjnych był powrót do koncepcji reprezentatywnego Rynku jako placu publicznego. "Coraz częściej słychać jednak głosy, że Rynek nie jest miejscem w pełni przyjaznym. Kielczanie lubią tam spędzać czas, ale w okresie letnim cienia można szukać tylko pod parasolami okolicznych restauratorów. Chcemy zazielenić Rynek, ale nie w taki sposób, aby pozbawić go funkcji placu publicznego" - zaznaczyła w rozmowie z PAP Wojda.

W południowej i wschodniej części placu mają zostać zsadzone dwa szpalery drzew. Zielona enklawa z drzew i pnączy pojawi się również na placu św. Tekli oraz w rejonie rozjazdu ulic Piotrkowskiej i Bodzentyńskiej.

Planowane zmiany na kieleckim rynku są elementem projektu "Zielona rewitalizacja Śródmieścia Kielc", który obejmuje także teren przed dawną Synagogą, Skwer im. Ireny Sendlerowej oraz ul. Bodzentyńską wraz z placem Świętego Wojciecha. Planowane działania będą współfinansowane z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych.

"W maju będziemy ogłaszać przetarg na realizację wszystkich tych inwestycji. Jest możliwe, że prace, dotyczące któregoś z tych projektów, ruszą w tym roku" - dodała Wojda.

Podobne zmiany planują także władze Ostrowca Świętokrzyskiego. "Przestrzeń w centrum naszego miasta powinna tętnić życiem, dlatego chcemy odbetonować powierzchnie ostrowieckiego Rynku m.in. poprzez zazielenienie obszaru oraz wprowadzenie elementów małej architektury" - poinformował Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca.

Miasto ogłosiło już przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej dla planowanych zmian. Docelowo granitowe płyty i kostka pozostaną głównie w miejscu, gdzie odbywają się patriotyczne uroczystości. W planach jest modernizacja fontanny, nasadzenia drzew i powstanie energooszczędnego budynku z tzw. żyjącymi, roślinnymi ścianami, w którym będzie się mieścić kawiarnia i miejsce na wystawy.

Zwycięzca przetargu, będzie miał za zadanie przygotowanie trzech koncepcji zagospodarowania Rynku. Rewitalizacja rozpocznie się w przyszłym roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie