×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Konkurs ze Spodkiem w roli głównej. Dziś ostatni dzień składania ofert

  • Autor: portalsamorzadowy.pl/propertydesign.pl
  • 05 gru 2018 09:30
Konkurs ze Spodkiem w roli głównej. Dziś ostatni dzień składania ofert
Spodek, fot. PTWP

Katowice ogłosiły drugi przetarg na remont toalet w Spodku, który ma zostać wykonany zgodnie z projektem pracowni 2G Studio z Kielc. Miasto niezmiennie chce wydać na ten cel ponad 3,6 mln zł. Oferty można składać do 5 grudnia br.

REKLAMA

Na gruntowny remont toalet, ewentualny wykonawca będzie miał czas od 17 czerwca do 15 września 2019 r. Termin ten uzależniony jest od ramówki wydarzeń w Spodku.

Są partnerzy

W pierwszym przetargu, unieważnionym w czerwcu, nie było chętnych. Mimo to miasto nie zdecydowało się na przeznaczenie na ten cel dodatkowych środków. Wartość zadania to ponad 3,6 mln zł. 

Swój wkład finansowy w inwestycję będzie miała Grupa PTWP, która za 400 tys. zł zakupi wyposażenie toalet. Spodek oraz sąsiadujące z nim Międzynarodowe Centrum Kongresowe są bowiem zarządzane przez spółkę PTWP Event Center.

Armaturę i biały montaż do toalet w Spodku dostarczy Roca Polska - jeden z partnerów projektu. Do aranżacji udostępnione zostaną produkty marki ROCA, m.in. misy WC, misy WC dla osób niepełnosprawnych, stelaże podtynkowe Duplo z przyciskami i umywalki z kolekcji Gap, Nexo, Debba lub Victoria, a także pisuary z kolekcji Chic i baterie umywalkowe z kolekcji Sprint-N. Łazienki w strefie VIP mają być wyposażone w sanitariaty należącej do Roca Polska marki Laufen.

Toalety w lustra wyposaży drugi z partnerów - firma MCJ.

Projekt gotowy

Konkurs na projekt toalet w Spodku został rozstrzygnięty już w ubiegłym roku. Wśród propozycji najlepsza okazała się koncepcja pracowni 2G Studio z Kielc w składzie: mgr inż. arch. Wojciech Gwizdak, Ł. Macek, arch. D. Gwizdak, W. Król, K. Dybała, w której charakterystycznym elementem jest wykorzystanie grodzic stalowych.

- Chcieliśmy w naszej pracy konkursowej zachować czystość, spójność i klarowność. Założyliśmy bardzo prosty układ przestrzenny. Stalowe grodzice wprowadzają w nim rytmikę i w pewien sposób symbolizują wejście w fundamenty budynku - wyjaśnił podczas ogłoszenia wyników konkursu Wojciech Gwizdak, szef 2G Studio.

Projekt 2G Studio wciąż czeka na realizację.

4 Design Days - tu wszystko się zaczęło

Zimą 2017 roku, podczas 4 Design Days, na antresoli Spodka zapoczątkowano dyskusję o metamorfozie legendarnej hali, w tym – o modernizacji toalet. W czasie debaty „Spodek – jak zmodernizować ikonę modernizmu?” rozmawiano o tym, jakiego Spodka chcą mieszkańcy Katowic i jakich zmian wymaga legendarny obiekt. Ważną częścią spotkania było podpisanie listu intencyjnego pomiędzy Grupą PTWP SA, PTWP Event Center i firmą Roca o współpracy przy konkursach architektonicznych na modernizację części wnętrz Spodka.

- Naszym zadaniem jest to, aby jak najwięcej działo się w tych obiektach, a także ich bieżące utrzymanie. Natomiast prace remontowe pozostają w gestii miasta. Chcemy, aby Spodek nadal pozostawał ikoną i wraz z MCK tworzył wizytówkę Katowic - podkreślił Wojciech Kuśpik, prezes PTWP.

Latem 2017 roku ogłoszono konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej przebudowy toalet w Spodku. Zainteresowane pracownie architektoniczne składały swoje projekty  do 18 września. Jesień przyniosła rozstrzygnięcie konkursu.

Spodek to symbol Katowic i miejsce kultowe. Mimo niemal pół wieku istnienia jest nadal atrakcyjny dla artystów, organizatorów wydarzeń, ale też mieszkańców miasta. 

Więcej na www.portalsamorzadowy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie