×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Konserwator zabytków bierze pod lupę Forum Gdańsk. Chodzi o Kanał Raduni

  • Autor: PAP
  • 28 mar 2018 14:21
Konserwator zabytków bierze pod lupę Forum Gdańsk. Chodzi o Kanał Raduni
Forum Gdańsk, fot. mat. pras.

Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczął postępowanie administracyjne dotyczące działań inwestora budującego w centrum Gdańska kompleks handlowo-usługowy Forum Gdańsk. Konserwator zarzuca inwestorowi prowadzenie bez pozwolenia prac przy zabytkowym Kanale Raduni.

REKLAMA

O wszczęciu postępowania poinformował w środę Marcin Tymiński, rzecznik prasowy Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Wyjaśnił, że z końcem ubiegłego roku wygasła decyzja konserwatorska dotycząca prac przy - mającym status zabytku Kanale Raduni - a mimo to inwestor nadal prowadził prace.

Tymiński poinformował, że w efekcie postępowania administracyjnego na inwestora może zostać nałożona kara w wysokości od 500 do 500 tysięcy złotych. Zaznaczył, że wysokość kary zostanie ustalona "w toku trwającego postępowania".

Postępowanie dotyczy prac przy Kanale Raduni wykonywanych w ramach dużej inwestycji pod nazwą Forum Gdańsk. Stawiający duży kompleks handlowo-usługowy inwestor postanowił przebudować Kanał Raduni, tak że jego koryto zostanie przykryte taflą, pod którą przepływać będą naturalne wody kanału. Dla gości Forum widoczny ma być sztucznie stworzony strumień podczyszczonej wody płynącej po tafli.

Takie rozwiązanie wzbudziło w ubiegłym roku protesty lokalnych stowarzyszeń zajmujących się ochroną zabytków. Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków przeprowadził wówczas kontrolę, po której stwierdził, że "decyzja pozwalająca na realizację +koryta edukacyjnego+ (tak inwestor nazwał projekt przebudowy kanału) jest niezgodna z zapisami planu zagospodarowania przestrzennego dla tego miejsca". PWKZ skierował sprawę do rozstrzygnięcia przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Równocześnie sprawą zajęła się też Prokuratura Okręgowa w Gdańsku. Wszczęła ona śledztwo, w ramach którego prokuratorzy sprawdzają, czy urzędnicy wydający decyzje dotyczące Kanału Raduni przekroczyli swoje uprawnień lub nie dopełnili obowiązków.

Kanał Raduni to sztucznie przekopany (poprowadzony nowym korytem) fragment pomorskiej rzeki Radunia. Kanał przepływa przez Gdańsk, w tym historyczne centrum miasta i uchodzi do Motławy. Zbudowali go w XIV wieku Krzyżacy, wytyczając jego przebieg tak, by ułatwić ówczesnym mieszkańcom Gdańska dostęp do wody, ale też by zasoby kanału służyły jak najlepiej celom gospodarczym. Woda płynąca kanałem służyła młynom, garbarniom i wielu innym podobnym obiektom powstającym przy nim od średniowiecza. W latach 80. Kanał został wpisany do rejestru zabytków.

Forum Gdańsk to kompleks handlowo-usługowy powstający na około 6 hektarach zlokalizowanych w samym centrum Gdańska - na terenie Targu Siennego i Targu Rakowego, przez które przebiega Kanał Raduni. Inwestycja prowadzona jest w formule partnerstwa publiczno-prywatnego przez miasto Gdańsk i międzynarodowy koncern Multi Development BV. Prace przy budowie Forum są na ukończeniu. Poza sklepami, restauracjami i kinami, w ich ramach powstaje nowy układ drogowy, w tym węzeł przesiadkowy Gdańsk-Śródmieście. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie