REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Konserwator zabytków: elewacja kościoła w Krasnymstawie jest jedną z najpiękniejszych w Polsce

  • Autor: PAP
  • 28 gru 2022 13:26
Konserwator zabytków: elewacja kościoła w Krasnymstawie jest jedną z najpiękniejszych w Polsce
Konserwator zabytków: elewacja kościoła w Krasnymstawie jest jedną z najpiękniejszych w Polsce, fot. shutterstock

XVIII-wieczna polichromia na elewacji kościoła św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie należy do jednych z piękniejszych i ciekawszych w Polsce - powiedział konserwator zabytków Paweł Wira. Dodał, że zakończył się kolejny etap prac konserwacyjnych na zewnątrz zabytkowej świątyni.

REKLAMA

Kierownik chełmskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie Paweł Wira poinformował PAP, że w grudniu skończył się trzeci etap prac konserwacyjnych na zewnątrz kościoła pod wezwaniem św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie.

Jak podał, celem prac była konserwacja zachowanych fragmentów barokowej polichromii z początków XVIII w., która pokrywa boczne i tylne elewacje wież kościelnych, elewację boczną nawy od strony ul. Piłsudskiego oraz jej rekonstrukcja w partiach zniszczonych upływem czasu i działaniami wojennymi podczas I i II wojny światowej.

Polichromie odkryto podczas remontu świątyni dwa lata temu. Prace przy elewacji frontowej zakończono w ubiegłym roku.

- Elewacja główna kościoła jest przebogata. To jedna z piękniejszych i ciekawszych elewacji w Polsce. Kościół może być śmiało uznany za symbol Krasnegostawu - powiedział Wira dodając, że elewacja krasnostawskiego kościoła ma imponujące wymiary (ponad 28 m) i może konkurować z sanktuarium maryjnym w Świętej Lipce (woj. warmińsko-mazurskie). - Dzięki polichromiom elewacja nie tylko zyskała na pięknie, ale też pomimo olbrzymich wymiarów, stała się bardzo lekka - wyjaśnił.

Uzupełnieniem prac przy elewacji kościoła - wskazał Wira - była konserwacja marmurowego portalu nad wejściem głównym z 1715 r. i dębowych drzwi obitych blachą. Dodatkowo wymieniono dwa zdegradowane metalowe okna z początków XX w. na okna drewniane według wzorów z epoki i zachowanej ikonografii. - Docelowo takie okna powinny pojawić się również w elewacji głównej - uzupełnił.

Wira zapowiedział kontynuowanie prac w przyszłym roku. "Parafia złożyła wnioski o pozyskanie środków finansowych" - podał i wyraził nadzieję, że wnioski zostaną pozytywnie rozpatrzone.

Jak podał konserwator, w planach jest wymiana okien w kościele, prace przy elewacjach bocznych i zamontowanie w obu wieżach zegarów, które były tam historycznie umieszczone. Wyjaśnił, że tarcze zegarowe się nie zachowały, natomiast w jednej z wież nadal znajduje się fragment mechanizmu (tzw. werk) z XVIII lub XIX w.

Mówiąc o elewacjach bocznych świątyni Wira przyznał, że od strony zachodniej odnaleziono fragmenty polichromii, ale wszystko wskazuje na to, że były one dużo skromniejsze niż od frontu.

Murowany kościół pod wezwaniem św. Franciszka Ksawerego wybudowano w latach 1695-1723 według projektu architekta jezuity Jana Delamarsa z fundacji rodziny Potockich. Budowa wieży kościelnej trwała do 1741 r. W tym samym roku świątynia została konsekrowana i do 1773 r. znajdowała się w rękach jezuitów. Po kasacie zakonu pełniła funkcję kościoła parafialnego i katedralnego (do 1826 r.).

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie