×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Konsultacje społeczne ws. warszawskiego parku przy Górce Kazurce

  • Autor: PAP
  • 03 lip 2018 09:12
fot. pixabay.com

Teren Górki Kazurki przy ul. Belgradzkiej na warszawskim Ursynowie i otaczający ją park im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK mają się stać jednym wielkim parkiem. Ratusz zaprasza mieszkańców Ursynowa na konsultacje społeczne w tej sprawie 3 lipca.

REKLAMA

Ursynowski park miałby być częścią projektu stworzenia w Warszawie terenów zieleni o symbolice historycznej. Na Ursynowie zakłada się posadzenie około 300 drzew i szczególną pielęgnację istniejącego parku, a także drzew nieopodal ul. Ziemskiej, które mają status pomników przyrody. Stołeczni urzędnicy deklarują, że teren zostanie "uporządkowany tak, aby lepiej można było tam wypoczywać". Chcą też "rozwinąć edukację o Cichociemnych", których imię nosi ten park.

W związku z tym pomysłem odbywają się konsultacje społeczne, podczas których mieszkańcy mogą przedstawić swoje oczekiwania, przekazać pomysły, wyrazić obawy związane z inwestycją. Pierwsze spotkanie odbyło się w czerwcu, kolejne będą 3 i 21 lipca przy Górce Kazurce. Do 30 lipca można także wypełnić ankietę online lub w wersji papierowej, dostępnej w Natolińskim Ośrodku Kultury i Urzędzie Dzielnicy Ursynów.

Wcześniejsze plany przewidywały na terenie Górki Kazurki stadion lekkoatletyczny i pomnik. Teraz miasto temu jednak kategorycznie zaprzecza. Zdaniem stołecznych urzędników, takie miejsca "mogłyby masowo przyciągać mieszkańców innych dzielnic". Obecnie planuje się utworzenie tam "spokojnej" zielonej przestrzeni przeznaczonej przede wszystkim dla mieszkańców Ursynowa. Rzeczniczka urzędu Ursynowa Barbara Mąkosa-Stępkowska podkreśliła w rozmowie z PAP, że "z dotychczasowej analizy i wypowiedzi specjalistów z Zarządu Zieleni Miejskiej wynika, że nie ma miejsca na pełnowymiarowe boisko z zapleczem (trybuny na minimum 50 osób, szatnie, prysznice) na terenie Parku Cichociemnych".

Dodała, że budowa boiska wiązałaby się z koniecznością wycinki drzew, co stanowiłoby "niepotrzebną ingerencję w walory przyrodnicze tego terenu". Przypomniała też, że inwestycja jest finansowana z pieniędzy europejskich, a to "nie pozwala na czerpanie dochodu na projekcie unijnym, bo łączyłoby się to z koniecznością częściowego zwrotu dofinansowania".

Wyraziła opinię, że park "powinien być ogólnodostępny oraz pełnić rolę historyczną, przyrodniczą i rekreacyjną", dlatego budowa dużego boiska z zapleczem nie powinna być rekomendowana w ramach konsultacji społecznych, co zostanie przedstawione mieszkańcom podczas planowanych spotkań.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie