REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Kopiec Krakusa z muzealną zawartością

  • Autor: PAP
  • 25 kwi 2018 15:09
Kopiec Krakusa z muzealną zawartością
Kopiec Krakusa

Muzeum Podgórza poświęcone dawnemu miastu, a obecnie części Krakowa, rozpoczyna działalność - oficjalnie zostanie otwarte w czwartek. Instytucja usytuowana u podnóży kopca Krakusa ma nie tylko przypominać dzieje dzielnicy, ale i integrować jej mieszkańców.

REKLAMA

Placówka jest trzecim muzeum lokalnym Muzeum Historycznego Miasta Krakowa (MHK). Pierwszy taki oddział to Dom Zwierzyniecki, drugi - Muzeum Dzieje Nowej Huty. Dom Zwierzyniecki powstał w latach 90. w miejscu Muzeum Lenina, a Dzieje Nowej Huty w 2005 r. z inicjatywy społecznych aktywistów i radnych miasta.

"Muzeum Podgórza to inicjatywa mieszkańców" - podkreślił na konferencji prasowej w środę dyrektor MHK Michał Niezabitowski i dodał: "naszym hasłem jest +jedno muzeum - tysiące opowieści+. Musimy mieć miejsce na te tysiące opowieści. Tutaj tysiącami opowieści dzielić się będzie Podgórze, cesarskie miasto".

Podkreślił też, że Muzeum Podgórza jest muzeum "kompletnym", co oznacza, że pełni wiele funkcji - integrującą mieszkańców, edukacyjną, badawczą; ale to wystawa główna jest "sercem" placówki.

Wystawa stała - główna, oscyluje wokół tzw. starego Podgórza, czyli dawnego miasta Podgórze, ale działania oddziału skupione będą na terenie obecnego, prawobrzeżnego Podgórza, nie tylko tego zabytkowego, ale i dzielnic z dużymi osiedlami mieszkaniowymi, takimi jak m.in. Bieżanów, Ruczaj, Prokocim, Piaski Nowe.

"Wszyscy, którzy czują się podgórzanami współcześnie, będą tu mile widziani i na pewno będziemy z nimi o nich rozmawiać, będziemy wspólnie tworzyć najróżniejsze rzeczy" - powiedziała kierowniczka nowej instytucji Katarzyna Bury.

Główna wystawa "Miasto pod kopcem Kraka" znajduje się na parterze, zajmuje cztery sale i sień oraz salę na poziomie -1, o łącznej powierzchni prawie 300 m kw.

Ekspozycja w sposób chronologiczno-tematyczny opowiada dzieje Podgórza oraz terenu, na którym ukształtowało się miasto, od czasów najdawniejszych, legendarnych, aż po współczesność. Zwiedzając kolejne sale widz poznaje najważniejsze postaci, które tworzyły kulturowy dorobek Podgórza, jego samorządność i tożsamość miejsca.

Każdy z gości może wybrać dogodny dla siebie sposób zwiedzania. Opisy eksponatów oraz opisy stref uzupełnione są nagranymi komentarzami, tzw. magazynami wiedzy, oraz relacjami świadków. W każdej sali jest także coś ciekawego dla najmłodszych zwiedzających: interaktywne zabawy, zagadki, miejsca niezwykłe, w których dzieci mogą poznać różne, nieraz zaskakujące aspekty historii i tradycji miasta.

Na wystawy czasowe Muzeum przeznacza pierwsze piętro. Pierwsza z wystaw czasowych to "Wizja lokalna. Podgórze w oczach fotografów". Na ekspozycji są prace z muzealnej kolekcji. Przegląd widoków ukazuje zmiany, jakie zaszły w krajobrazie Podgórza.

Muzeum mieści się w zabytkowym budynku zajazdu Pod św. Benedyktem.

Prace budowlane trwały od 2015 r. i podzielone były na dwa etapy. Pierwszy polegał na modernizacji budynku głównego oraz adaptacji pomieszczeń na cele wystawiennicze. Przebudowana została klatka schodowa pomiędzy piętrem a poddaszem, dobudowano szyb windowy do budynku głównego. Wykonano nową aranżację dziedzińca wewnętrznego, odremontowano mur otaczający posesję, a także przeprowadzono konserwację bramy wjazdowej od strony ul. Powstańców Wielkopolskich wraz z fragmentem muru oraz tzw. mur wschodni na tyłach budynku.

W drugim etapie, wykonano przebudowę oficyn bocznej po stronie północnej, a także wybudowano łącznik z budynkiem głównym. W części tej znajdują się hol wejściowy z kasą i szatnią, sala konferencyjna z miejscem na zaplecza kawiarniane łącznie na 70 osób oraz na poddaszu pomieszczenia biurowe.

W październiku 201 7r. obiekt uzyskał decyzję o pozwoleniu na użytkowanie. W kolejnych miesiącach trwały prace związane z realizacją części ekspozycyjnej muzeum.

Koszt inwestycji to ponad 11 mln zł netto, w tym dotacja unijna wyniosła prawie 4 mln zł. Projekt zrealizował Zarząd Inwestycji Miejskich.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie