×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Kościół odzyskał blask. Będzie działał jako Otwarta Przestrzeń Kultury

  • Autor: PAP
  • 16 lip 2018 09:14
  • Aktualizacja: 16 lip 2018 09:15
fot. pixabay.com

Po gruntownym remoncie drewniany kościół pw. św. Jana Nepomucena we wrocławskim Parku Szczytnickim rozpoczyna działalność kulturalną. Za nami  uroczyste otwarcie kościoła, w którym teraz mają odbywać się m.in. warsztaty teatralne, wystawy, kameralne koncerty oraz spotkania literackie.

REKLAMA

Kościółek pw. św. Jana Nepomucena jako Otwarta Przestrzeń Kultury będzie udostępniony dla mieszkańców i turystów od wiosny do jesieni, oferując m.in. pokazy filmów, spotkania literackie czy koncerty. "Kościółek jest już przygotowany na koncerty czy wystawy - będą to głównie kameralne i akustyczne koncerty. Dobór wydarzeń kulturalnych będzie ściśle związany z jego charakterem i kameralnością wnętrza" - powiedział PAP Piotr Lis z Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego, które będzie organizatorem wydarzeń w kościele.

Wszystkie działania będą prowadzone niekomercyjnie, a WCRS chce przede wszystkim promować wrocławskich artystów. Dodatkowo, co sobotę, w określonych godzinach zabytkowy obiekt będzie można zwiedzać z przewodnikiem.

W dniu inauguracji kulturalnej działalności kościoła, wrocławianie będą mogli skorzystać z warsztatów florystycznych czy obejrzeć wernisaż prac malarek z Klubu Absolwentów Akademii Sztuki Trzeciego Wieku ASTER. Można będzie też zwiedzić kościół z przewodnikiem. Zaplanowano także koncerty - najpierw goście posłuchają przebojów muzyki filmowej, a następnie wystąpi Janek Samołyk, wrocławski wokalista i gitarzysta.

Początki kościoła pw. św. Jana Nepomucena sięgają przełomu XV i XVI wieku. Został konsekrowany w 1499 roku w Starym Koźlu. Na początku XIX wieku, po zawaleniu się jego wieży, został przewieziony do Kędzierzyna, a w 1913 roku trafił do Wrocławia. Był pokazany w ramach wielkiej Wystawy Stulecia na ekspozycji poświęconej sztuce ogrodowej i cmentarnej. W 1957 roku odnaleziono w nim skradzione z Muzeum Narodowego obrazy Matejki, Kossaka i Gierymskiego. W 1962 roku został wpisany do rejestru zabytków, a w 1971 roku przekazano go w opiekę społeczną PTTK Fabryczna.

W ciągu ostatnich czterech lat przeprowadzono w nim gruntowny remont dachu, ścian zrębowych, wieży i wnętrza kościoła. Remont kosztował ponad 2 mln zł, a środki zostały pozyskane głównie z funduszy unijnych przy współudziale Urzędu Miejskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie