Prawie 10 lat minęło od wygranego przez pracownię Zaha Hadid Architects konkursu na siedzibę Grupy BEEAH w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Długo musieliśmy czekać na finał budowy. W końcu oficjalnie otwarto biurowiec BEEAH przypominający… statek kosmiczny, który przypadkowo wylądował na pustyni. Choć idea projektu była zgoła inna.
Nowa siedziba Grupy BEEAH, zasilana panelem słonecznym i wyposażona w technologie najnowszej generacji zgodnie ze standardami LEED Platinum, została zaprojektowana przez Zaha Hadid Architects (ZHA) w celu osiągnięcia zeroemisyjności. To będzie centrum zarządzania i administracji grupy, która wyznacza nowy punkt odniesienia dla przyszłych miejsc pracy.
Modelowy ekobudynek
Firma Bee'ah działa w sektorze gospodarki odpadami i zajmuje się ochroną środowiska na Bliskim Wschodzie. Oferuje rozwiązania w zakresie m.in. energii odnawialnej, Facility Management i zrównoważonego rozwoju. Siedziba firmy musiała być wyjątkowa i związana z jej działalnością. - Aby w niedalekiej przyszłości powstawały zrównoważone miasta należy inwestować w zieloną architekturę. W Beeah, jako pionierzy ochrony środowiska, zawsze dążyliśmy do innowacji i rozpoczęcia podróży ZEA w kierunku zrównoważonego rozwoju – mówił HE Salim Al Owais, prezes BEEAH.
Inspiracją dla architektów: pustynne wydmy
Budynek BEEAH zaprojektowany został jako przecinające się wydmy. Najistotniejszym kontekstem architektury obiektu było jego położenie na pustyni i panujące tam trudne warunki. Założeniem projektu pracowni Zaha Hadid Architects była minimalizacja zużycia energii i zasobów. Dodatkowo w projekcie zminimalizowano oddziaływanie warunków atmosferycznych takich jak np. silne wiatry. Obiekt zaprojektowano tak, aby wnętrza miały dostęp do światła dziennego przy jednoczesnym ograniczeniu ilości przeszkleń, które narażały by pracowników w ciągu dnia na ostre nasłonecznienie.
W dwóch podstawowych obiektach w kształcie wydm zaprojektowano przestrzeń publiczną (m.in. centrum edukacji), biuro zarządu i sektor administracyjny. Obiekty-wydmy przecinają się i łączą poprzez centralny dziedziniec, który stanowi oazę wewnątrz budynku, co też zwiększa naturalną wentylację.
Budynek powstał zgodnie ze standardami certyfikacji LEED Platinum w United Green Council Council (USGBC).
Po międzynarodowym konkursie projektowym w 2013 roku, Zaha Hadid i jej zespół otrzymali od BEEAH zlecenie na zaprojektowanie nowej siedziby, która zapewniłaby zeroemisyjność i byłaby zintegrowana z technologiami najnowszej generacji. ZHA zrealizowała siedzibę BEEAH we współpracy z inżynierami i konsultantami ds. zrównoważonego rozwoju Atelier Ten i Buro Happold, kierownikami projektu Matthewsem Southwest, wykonawcą budowlanym Al Futtaim Construction oraz inżynierami MEP Al Futtaim Engineering. Technologie inteligentnych budynków opracowane zostały przez Microsoft, Johnson Controls i EVOTEQ, przedsięwzięcie BEEAH Digital.
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Generalny projektant Perbo-Projekt
współzałożyciel i wspólnik JEMS Architekci
współzałożyciel i wspólnik JEMS Architekci
partner i wspólnik JEMS Architekci
partner i wspólnik JEMS Architekci
partner i wspólnik JEMS Architekci