Kraków buduje domki dla jeżyPAP - 07-11-2019 11:34


W parku kieszonkowym Ogród Ptasi w krakowskiej dzielnicy Grzegórzki rozpoczęła się akcja stawiania domków zimowych dla jeży. Docelowo będzie ich tu 30. To efekt akcji "Dokąd tupta jeż", realizowanej przez Stowarzyszenie Zielone Grzegórzki przy współpracy Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Akcja "Dokąd tupta jeż" rozpoczęła się latem br. od apelu do mieszkańców o wskazywanie na internetowej mapie Krakowa lokalizacji, w których zaobserwowano jeże. Od czerwca do początku listopada krakowianie zaznaczyli na planie miasta blisko 500 miejsc, w których żyją te kolczaste ssaki.

"Nie spodziewałam się takiego odzewu na nasz apel. Początkowo myślałam o akcji typowo lokalnie, natomiast niespodziewanie rozrosła się ona na teren całego Krakowa. Okazało się, że jeże mieszkają w całym mieście, a krakowianom zależy, aby je chronić" - powiedziała Monika Firlej-Balik ze Stowarzyszenia Zielone Grzegórzki, inicjatorka akcji.

"Mam nadzieję, że z Grzegórzek wezmą przykład inne krakowskie dzielnice. Żyjemy w dużym, rozwijającym się mieście, nie unikniemy budowania ulic, budynków, ale możemy wpłynąć na to, aby zadbać o tereny zielone i najlepszą ochronę żyjących tu gatunków" - dodała.

W pierwszej kolejności drewniane domki zimowe dla jeży powstaną na Grzegórzkach. Wokół nich zostaną zaaranżowane tzw. ekostrefy - czyli miejsca objęte zakazem koszenia traw i przycinania krzewów. Dzięki domkom jeżom łatwiej będzie przetrwać zimę, a zakaz koszenia spowoduje, że zwierzęta bez względu na porę roku będą mogły czuć się bezpiecznie w okolicy. Domki mają labiryntową konstrukcję. Dzięki niej jeże mogą do nich wchodzić bez przeszkód, ale już żaden większy drapieżnik nie dostanie się do środka.

"Pierwsze ekostrefy w Krakowie zostały utworzone w 2017 r. Są to miejsca, w których zabiegi pielęgnacyjne, takie jak grabienie liści, koszenie trawy czy przycinka drzew, zostały ograniczone do minimum. Pozostawiane są także kłody martwego drewna i gałęzie. Każda ze stref przez cały rok zapewnia zwierzętom różnego rodzaju pokarm, a także miejsca schronienia. Rozpoczęliśmy od 11 stref w 9 parkach, a obecnie mamy już w Krakowie 24 strefy przyrodnicze o łącznej powierzchni ok. 16 hektarów" - poinformował Mateusz Nędza z Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Organizatorzy akcji zwracają uwagę, że jeż to zwierzę niezwykle pożyteczne. Zjada gryzonie (myszy, nornice), larwy owadów, gady, ślimaki (również te bez muszli), pająki, a także padłe ptaki. Jeże nie chorują też na wściekliznę i jej nie roznoszą.

Akcja stawiania domków dla jeży na Grzegórzkach jest realizowana przy wsparciu finansowym dewelopera Cordia Polska, który zrealizował już w Krakowie kilka projektów mieszkaniowych.