REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Kraków debatuje nad kształtowaniem przestrzeni

  • Autor: PAP
  • 16 paź 2017 15:49
Kraków debatuje nad kształtowaniem przestrzeni
fot. unsplash

Podczas I Kongresu Polityki Miejskiej przedstawiciele miast odniosą się do założeń polityki miejskiej zawartej w rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Kongres rozpoczął się dziś w Krakowie. Efekty prac zostaną przedstawione w "Karcie Krakowskiej".

REKLAMA

Jak przypomniał Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic i prezes Związku Miast Polskich, krakowskie spotkanie jest zarazem 15 kongresem tej organizacji, odbywającym się w 100-lecie jej powstania.

- O politykę miejską zabiegaliśmy jako Związek Miast Polskich od dawna, jest ona w tej chwili wpisana w Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju - zaznaczył Frankiewicz. Zapowiedział, że jednym z efektów spotkania samorządowców w Krakowie będzie przyjęcie tzw. "Karty Krakowskiej", zawierającej rekomendacje dotyczące polityki miejskiej w wymiarze krajowym, regionalnym i lokalnym.

Jak mówił, to, co zostanie w trakcie dyskusji przepracowane w konkluzje, powinno się znaleźć w tej "Karcie Krakowskiej".

Według niego dyskusja w trakcie dwudniowego spotkania będzie się skupiała na kilku najistotniejszych zagadnieniach, którym poświęcono obszerne panele dyskusyjne. Są to mieszkalnictwo, transport i mobilność miejska, jakość powietrza, rozwój gospodarczy, kształtowanie przestrzeni oraz rewitalizacja.

Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa i wiceprezes ZMP zwrócił uwagę, że miasta są ograniczone we władztwie i działaniach do własnych granic, ale istnieje szereg zagadnień, które wymagają relacji z sąsiednimi gminami, czyli tzw. polityka metropolitalna. Wśród wspólnych dziedzin wymienił m.in. edukację, transport, gospodarkę odpadami czy ochronę powietrza.

Jak zaznaczył wiceminister rozwoju Paweł Chorąży, uczestniczący w krakowskim spotkaniu, to właśnie resort rozwoju jest odpowiedzialny za koordynację krajowej polityki miejskiej realizowanej przez wszystkie pozostałe resorty.

- W sztandarowy dokumencie strategicznym rządu: Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju bardzo mocno położony jest akcent na rozwój społeczny i terytorialnie zrównoważony, czyli taki z którego będą korzystać wszyscy obywatele - zaznaczył Chorąży i ocenił, że polityka miejska w polityce obecnego rządu to "polityka inteligentnie zróżnicowana, czyli taka, która dostrzega z jednej strony różne potencjały miast, z drogiej strony, akcentuje w rożny sposób problemy, które tych miast dotykają".

- Z tej perspektywy szczególną rolę mają dla nas miasta średnie - zaznaczył przedstawiciel MR. Dlatego - dodał wiceminister - został opracowany specjalny program dla miast średnich, tracących swoje funkcje.

I Kongres Polityki Miejskiej jest organizowany przez Związek Miast Polskich w ścisłej współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Urzędem Miasta Krakowa, w partnerstwie merytorycznym z Instytutem Rozwoju Miast, Obserwatorium Polityki Miejskiej z Krakowa oraz w partnerstwie strategicznym z BGK.(PAP)

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie