REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Kraków do końca sierpnia odświeży 50 dróg w ramach programu "Zadbana Ulica"

  • Autor: PAP
  • 07 lip 2022 15:51
Kraków do końca sierpnia odświeży 50 dróg w ramach programu "Zadbana Ulica"
Kraków do końca sierpnia odświeży 50 dróg w ramach programu "Zadbana Ulica", fot. shutterstock

Do końca sierpnia w ramach akcji „Zadbana ulica” zostanie odświeżonych 50 wybranych dróg na Obszarze Płatnego Parkowania w Krakowie, zostaną umyte, uzupełnione mają być ubytki nawierzchni, na nowo wymalowane oznakowania. Pilotażowa akcja ruszy w połowie lipca.

REKLAMA

- Ulice miasta są systematycznie czyszczone, Aleje Trzech Wieszczów - codziennie. Niektóre ulice więcej niż raz dziennie. Problem pojawia się tam, gdzie samochody są zaparkowane niemal cały czas - powiedział w czwartek PAP Piotr Odorczuk, rzecznik prasowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania (MPO), które wspólnie z Zarządem Dróg Miasta Krakowa (ZDMK) organizuje projekt.

Jak poinformował zastępca dyrektora ds. dróg w ZDMK Piotr Trzepak, 50 ulic objętych pilotażem znajduje się na Obszarze Płatnego Parkowania. O zmianach kierowcy dowiedzą się z tymczasowego oznakowania. W danych dniach i godzinach we wskazanych miejscach nie będzie można zaparkować samochodu. W przypadku pozostawienia auta zostanie ono odholowane. O planowanych zmianach mają też informować ulotki informacyjne.

Czyszczenie ulic odbywać się będzie w nocy. Zamiatarki i zmywarki usuną kurz i piasek. Ekipa naprawi ubytki nawierzchni, na nowo pomaluje oznakowanie poziome.

Harmonogram prac - zgodnie z zapowiedziami - ma być elastyczny - i zależny od warunków pogodowych.

Akcją "Zadbana ulica" objęte zostaną drogi w dzielnicy I (Stare Miasto) m.in. na: Retoryka, Batorego, Krowoderskiej, św. Filipa, Wielopole; dzielnicy II (Grzegórzki) m.in. na: Cystersów, Bandurskiego, Kieleckiej; dzielnicy V (Krowodrza) m.in. na: Kazimierza Wielkiego, Sienkiewicza, Cieszyńskiej; dzielnicy VII (Zwierzyniec) na Senatorskiej i Dunin-Wąsowicza; dzielnicy XIII (Podgórze) m.in. na: Kalwaryjskiej, Józefińskiej.

Sprzątanie ulic korzystnie wpływa na jakość powietrza - a potwierdzają to wyniki eksperymentu prowadzonego kilka lat temu na czterech ulicach Krakowa. Autorzy raportu, który powstawał we współpracy MPO z ekspertami z Politechniki Krakowskiej oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, przyznali, że analiza próbek z kolejnych dni eksperymentu jednoznacznie wskazała na znaczący spadek poziomu zanieczyszczeń, głównie czasową redukcję poziomu pyłów zawieszonych (zwłaszcza PM10) w powietrzu.

Do podobnych wniosków doszedł również prof. Marian Mazur z Katedry Kształtowania i Ochrony Środowiska AGH, który przyznał, że emisja wtórna pyłów z ulic może powodować nawet 60 proc. stężenia pyłu PM10 w powietrzu. Przekonywał, że latem, kiedy pyły są suche, udział emisji wtórnej może wynosić nawet 50 proc. poziomu rejestrowanego stężenia pyłu PM10.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie