×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Kraków kupuje autobusy elektryczne

  • Autor: PAP
  • 27 maj 2022 13:47
Kraków kupuje autobusy elektryczne
MPK w Krakowie ogłosiło przetarg na zakup 22 autobusów elektrycznych, fot. shutterstock

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie ogłosiło przetarg na zakup kolejnych 22 autobusów elektrycznych. Przewoźnik stara się o pozyskanie na ten cel środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

REKLAMA

Jak poinformował w piątek rzecznik MPK Marek Gancarczyk, postępowanie przetargowe zostało podzielone na dwa zadania. Pierwsze zakłada zakup czterech autobusów o długości 12 metrów (z opcją zamówienia kolejnych trzech), a drugie dotyczy zamówienia 18 autobusów przegubowych (z opcją zamówienia kolejnych trzech).Firmy zainteresowane złożeniem ofert mają na to czas do 24 czerwca 2022 roku.

Przedstawiciel MPK zaznaczył, że firma stara się o uzyskanie dofinansowania na zakupu tych pojazdów z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 - bez pozyskania tych środków postępowanie przetargowe może zostać unieważnione.

Wszystkie zamawiane autobusy elektryczne będą niskopodłogowe i wyposażone w klimatyzację, wydzieloną przestrzeń oraz platformę dla osób poruszających się na wózkach, monitoring i porty USB do ładowania smartfonów. Każdy pojazd będzie miał możliwość ładowania przez wtyczkę oraz przez pantograf, który umożliwi ładowanie szybkie oraz wolne.

Gancarczyk przypomniał, że to kolejny w tym roku przetarg ogłoszonym przez MPK na zakup pojazdów zeroemisyjnych. Obecnie trwa wybór najlepszej oferty w poprzednim postępowaniu, w którym zamówienie obejmuje dostawę 20 autobusów elektrycznych. Zakup ten będzie dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Po rozstrzygnięciu obu przetargów i podpisaniu umów producenci będą mieć maksymalnie 12 miesięcy na dostawy pojazdów. "To oznacza, że w przyszłym roku w Krakowie pasażerowie będą mieć do dyspozycji 121 elektrycznych autobusów, z czego aż 81 to będą pojazdy przegubowe" - zapowiedział przedstawiciel przewoźnika.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie