×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Kraków rozpoczyna akcję "Zadbana ulica"

  • Autor: PAP
  • 01 sie 2022 14:01
Kraków rozpoczyna akcję "Zadbana ulica"
Kraków rozpoczyna akcję "Zadbana ulica", fot. shutterstock

W Krakowie rozpoczyna się akcja „Zadbana ulica”, w ramach której odświeżonych zostanie 50 dróg w strefie płatnego parkowania. Pierwsze umyte zostaną – w nocy z poniedziałku na wtorek – ulice Batorego i Kremerowska.

REKLAMA

Zgodnie z informacjami organizatorów - Zarządu Dróg Miasta Krakowa (ZDMK) i Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania (MPO) - zamiatarki i zmywarki usuną kurz i piasek, ale i uzupełnione zostaną ubytki nawierzchni i na nowo wymalowane oznakowanie poziome.

Akcja, która ma charakter pilotażowy, odbywać się będzie w nocy. W terminach i godzinach we wskazanych miejscach nie będzie można zaparkować samochodu. W przypadku pozostawienia auta zostanie ono odholowane. O planowanych zmianach mają też informować ulotki informacyjne.

Pierwsze odświeżone mają być ulice: Batorego i Kremerowska (z poniedziałku na wtorek), Bernardyńska i Koletek (z wtorku na środę), Librowszczyzna i Radziwiłłowska (ze środy na czwartek), Smoleńsk i Wenecja (z czwartku na piątek).

Do końca miesiąca nowy wygląd mają zyskać też m.in. ulice: Senatorska i Dunin-Wąsowicza, Krowoderska, Wielopole, Cystersów, Kielecka, Kalwaryjska, Józefińska.

- Ulice miasta są systematycznie czyszczone, Aleje Trzech Wieszczów - codziennie. Niektóre ulice więcej niż raz dziennie. Problem pojawia się tam, gdzie samochody są zaparkowane niemal cały czas - mówił w lipcu PAP rzecznik prasowy MPO Piotr Odorczuk.

Sprzątanie ulic korzystnie wpływa na jakość powietrza, co potwierdzają wyniki eksperymentu prowadzonego kilka lat temu na czterech ulicach Krakowa. Autorzy raportu, który powstawał we współpracy MPO z ekspertami z Politechniki Krakowskiej oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, przyznali, że analiza próbek z kolejnych dni eksperymentu jednoznacznie wskazała na znaczący spadek poziomu zanieczyszczeń, głównie czasową redukcję poziomu pyłów zawieszonych (zwłaszcza PM10) w powietrzu.

Do podobnych wniosków doszedł również prof. Marian Mazur z Katedry Kształtowania i Ochrony Środowiska AGH, który przyznał, że emisja wtórna pyłów z ulic może powodować nawet 60 proc. stężenia pyłu PM10 w powietrzu. Przekonywał, że latem, kiedy pyły są suche, udział emisji wtórnej może wynosić nawet 50 proc. poziomu rejestrowanego stężenia pyłu PM10.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie