Kraków rozświetli się za 33 mln złkrakow.pl - 26-03-2014 16:22


Jeszcze w tym roku rozpocznie się kompleksowa modernizacja oświetlenia ulicznego w Krakowie. Zadanie wykonywane w ramach rządowego programu SOWA sprawi, że nocą w Krakowie będzie jaśniej, a dzięki energooszczędnym rozwiązaniom, oświetlenie będzie tańsze.

Krakowski projekt modernizacji oświetlenia ulicznego, którego wartość sięga 33,2 mln zł jest największym spośród wszystkich ponad 30 przedsięwzięć finansowanych w ramach rządowego programu SOWA. Jego organizatorem jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W przypadku zadania zgłoszonego przez Kraków, miasto dostanie dotację w wysokości niemal 15 mln zł. Pozostałe koszty realizacji projektu pochodzić będą z budżetu gminy.

Modernizacja polegać będzie na wymianie 6213 opraw oświetleniowych na oprawy LED, 6008 słupów oświetleniowych, 179 szaf sterowniczych, które zostaną wyposażone w system zdalnego zarządzania, a także 210 km kabli oświetleniowych.

Realizacja projektu, za który odpowiada ZIKIT, rozpocznie się jeszcze w tym roku i potrwa do 2015 r. Dzięki modernizacji Kraków zaoszczędzi na kosztach energii. Szacuje się, że po wymianie opraw oświetleniowych na rozwiązania LED oszczędności sięgną 50 proc. w stosunku do stanu przed modernizacją.

Więcej na: www.krakow.pl