×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Kraków stawia na... trawę. Tak walczy z miejską wyspą ciepła

  • Autor: PAP
  • 12 maj 2022 11:08
Kraków stawia na... trawę. Tak walczy z miejską wyspą ciepła
Kraków: Trawa będzie koszona rzadziej, by nie doprowadzać do przesuszania się murawy, fot. shutterstock

"Wysoka trawa przyczynia się m.in. do wychładzania miejskiej wyspy ciepła, magazynowania wody i zwiększenia bioróżnorodności. Ma zatem ogromne znaczenie dla całego ekosystemu" - wskazał przedstawiciel ZZM w Krakowie. Dlatego trawniki w Krakowie będą koszone rzadziej, a trawa będzie ścinana wyżej.

REKLAMA

Jak podkreślił dyrektor ZZM Piotr Kempf, rezygnacja z intensywnego koszenia całych przestrzeni trawiastych na określoną standardem wysokość wynika ze zmieniających się warunków klimatycznych. Równocześnie zdecydowano o zmniejszeniu częstotliwości wykonywania tych prac. Terminy koszenia będą ściśle uzależnione od warunków pogodowych.

"Wysoka trawa przyczynia się m.in. do wychładzania miejskiej wyspy ciepła, magazynowania wody i zwiększenia bioróżnorodności. Ma zatem ogromne znaczenie dla całego ekosystemu" - wskazał przedstawiciel ZZM w czwartek.

W tym roku zasady koszenia zostały określone w ramach czterech standardów. Jak przekazali zarządcy zieleni, różnorodność prowadzenia terenów zielonych będzie najbardziej zauważalna w parkach, gdzie w jednym miejscu trawa może być koszona w ramach dwóch standardów. Obecnie rozpoczęto koszenie pierwszego standardu.

Pierwszy standard to częste koszenie, w zależności od potrzeb w miejscach niezbędnych, dla zachowania bezpieczeństwa i funkcji terenu z uwzględnieniem intensywności użytkowania przez mieszkańców. Są to m.in. pobocza dróg, chodników, ścieżek rowerowych, torowiska, ronda i miejsca pełniące funkcje rekreacyjne oraz osiedla.

Drugi standard - cztery razy w sezonie - obejmie miejsca zadrzewione oraz pas do dwóch metrów wokół, pasy rozdziału między jezdniami, skarpy, szerokie polany wzdłuż chodników poza pasem bezpieczeństwa i mniej uczęszczane parki.

Trzeci standard zakłada koszenie dwa razy w sezonie. Są to duże tereny niewymagające częstego koszenia oraz łąki kwietne (które zwyczajowo koszone są raz w roku). Ostatni, czwarty standard obejmuje tereny utrzymane w stanie naturalnym bez koszenia - głównie ekostrefy.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie